Француската амбасада ги демантира шпекулациите за средбата на Тимоние со Силјановска, истата вечер се сретнал и со Пендаровски

0
454

Откако француската амбасада ги демантираше шпекулациите за средбата на амбасадорот на Франција во Македонија Кристијан Тимоние со Гордана Силјановска Давкова, а тој истата вечер се сретнал и со Стево Пендаровски.

Тие средбата на амбасадорот со Пендаровски ја објавија на својот Фејсбук профил.

-По објавувањето на прелиминарните резултатите од страна на Државната изборна комисија, амбасадорот лично му честиташе на г. Стево Пендаровски за неговиот избор за Претседател на Република Северна Македонија. Во оваа прилика, тој оствари средба и со Премиерот Зоран Заев. Во текот на истата вечер амбасадорот разговараше и со г-ѓа Гордана Силјановска Давкова за нејзината кампања, што ѝ овозможи да биде првата жена што учествувала во втор круг на претседателски избори од независноста на земјата, стои во статусот на Фејсбук на Амабасадата на Франција во Македонија.

Коментирај