(ФОТО) Нов гаф: Жерновски му се заблагодари на Јемен за ратификацијата на протоколот за влез во НАТО

0
204

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски денеска официјално и се заблагодари на Владата на африканската држава Јемен 🇾🇪 за ратификација на протоколот за влез во НАТО.

Жерновски најновиот протоколарни гаф го направи откако ислејќи дека се заблагодарува на Холандија 🇳🇱 се заблагодари на држава која никогаш нема да стане член на НАТО.

Грешката е исправена два часа откако беше згрешено знамето на Холандија кое е со посветла сина боја од тоа на Јемен.

Предходно владиниот протокол во неколку наврати го промашување знамето на важни посети на странски гости како во случајот со канцеларот Курц кога наместо австриско беше поставено летонско знаме.

zernovski-iminja

Извор: лидер.мк

Коментирај