ФОТО: Карлеуша и Тошиќ патуваат за Кина! Душко стана вториот најскапо платен играч во Србија

0
1284

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го напуштил Бешикташ и ја прифатил богатата понуда на Гуангжу, чиј тренер e Драган Стојковиќ Пикси, најави денеска кинескиот клуб.

Тошиќ потпиша двегодишен договор со кинескиот клуб и според турските медиуми, ќе заработи 5,8 милиони евра по сезона.

Тоа значи дека тој стана вториот најскапо платен играч од Србија по играчот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Немања Матиќ.

Тошиќ играше извонредно три години во Бешикташ, освои два турски шампионати, го одигра осмина-финалето од Лигата на шампионите и беше прогласен за најдобар одбранбен играч во турското првенство.

Искусниот 33-годишен играч беше член на Генчлербирлиги, Бетис, Црвена Звезда, КПР, Портсмут, Вердер, Сошо и ОФК Белград.

За репрезентацијата на Србија, која ќе го претставува Мундијалот во Русија, има 22 настапи и еден цел.

Коментирај