ФОТО: Еве ги деталите за земјотресот кој пред малку ја стресе и Македонија

0
1166

Според достапните информации во 15 часот и 45 минути земјотрес со јачина од 5.3 степени го потресе регионот, епицентарот на истиот бил во Јадранското море.

Инаку неколку минути по овој земјотрес следувало и уште еден потрес исто така во Јадранското море со јачина од 3.1 степен по Рихтеровата скала.

zemjotres-jadransko-768x174

Инаку по силниот земјотрес кој вчера ја погоди Албанија, потресите не престануваат.

Афтершоковите продолжија во текот на вчерашниот ден, но се чини дека тлото се уште не мирува.

Само по послемите неколку часа се регистрирани осум потреси.

На територија на Албанија од вчерашниот разорен потрес од 6,4 па се до денес се забележани околу 524 потреси, соопштуваат од Одделението за сеизмолошки институт.

Извор: курир.мк

Коментирај