ФОТО: Димитров „се обрати“ само на албански јазик без превод, а најверојатно поради срам од „Северна“, наместо Македонија стави знаменце

1
6204

Откако вчера на социјалните мрежи се појави контроверзна фотографија, на која вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, позира до градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари, а позади нив стојат знамето на Албанија и обележја од УЧК.

Шекеринска преку социјалните мрежи имаше неуспешен обид да го релативизира овој скандал, но предизвика вистинска лавина од реакции во јавноста. Дел од нив можете да ги прочитате во продолжение: „PEBОЛТ И РАЗОЧАРАНОСТ КАЈ НАРОДОТ: Министерке, прашајте ги семејствата на зaгинaтитe и исчезнaтитe, дали 2001 година е зад нас? (КОМЕНТАРИ)“

Покрај тоа, денеска вниманието го привлече министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој на својот официјален Твитер профил напиша објава со благодарност, но само на албански јазик, без превод на македонски јазик.

Димитров преку оваа објава им се заблагодарува на колегите дипломати од Албанија, кои помогнале 50 студенти од Македонија што студирале во Саудиска Арабија да се вратат дома.

Министерот исто така умешно го изостава името на нашата држава за кое тој интензивно се бореше за да го промени и наместо него става знаменце, па дел од реакциите, покрај тоа дека се обраќа еднојазично само на албански јазик, се однесуваат на тоа дали Димитров се срами од „Северна”? Во продолжение интегрално ви пренесуваме дел од коментарите:


Објавата на Димитров и реакциите на истата можете да ги прочитате на Твитер.

1 Коментар

  1. Димче – Смилево 1903 Даме Груев
    Дали Димитров е нормален или тотално го изгубил неговиот скапан мозок?
    Ја прокоцкаа и ја поништија Македонија само како и накој начин ги придобијат шиптарскоалбанските гласови. Ако сакаш да живееш во Македонија мора да си диктатор, терориста, арамија, дилер на дрога, лажго, предавник, да демолираш, да малтртираш и се друго што можеш да правиш против Македонија и против Македонците. Се она друго што е позитивно во корист за Македонија, за Македонската Нација и се воопшто во корист за Македонија е против законско со тешка пресуда. Со таквиот однос на Димитров мора одма да ја напушти функцијата а Македонскиот народ да му пресуди и тоа на отворено место пред споменикот на Александар Македонски во Скопје. Најдобро би било да му биде оставен на располагајне во рацете на Македонците од врем за 24 часа.
    Димче Дамевски

Коментирај