Ердоган порачува: Нека докаже опозицијата дека имам сметки во странство и си давам оставка

0
590

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Истанбул изјави дека е подготвен да поднесе оставка доколку опозициската Народно републиканска партија успее да докаже дека тој има сметки во странство, јави турската државна телевизија ТРТ, а пренесе МИА.

„Ако можете да потврдите дека моите пари се во некои банки надвор од границата, јас ќе поднесам оставка од претседателската функција“ – изјави Ердоган.

Ова е одговор на обвинувањата на опозицискиот лидер Кемал Калачдароглу, кој на 21 ноември изјави дека членови на семејството Ердоган „имаат милиони долари во компанија со седиште во даночните раеви во странство“.

Коментирај