ЕМСЦ: Земјотресот е со јачина од 5 степени, епицентарот близу Охрид

0
722

Земјотрес со јачина од 5 степени во 13 часот и 18 минути силно ја стресе цела Македонија. Според Европскиот сеизмички центар, земјотресот бил со епицентар на 5 километри северозападно од Ресен, на длабочина од 2 километри. Почувствуван е во Охрид, Струга, но и во Скопје.

Иако првично на сајтот на ЕМСЦ беше објавено дека јачината изнесува 5,1 степен, малку подоцна истата е минмално ревидирана на 5 степени.1

Епицентарот на земјотресот е на 12 километри од Охрид, односно 5 километри од Косел.

Ова е најсилниот од серијата земјотреси во ова подрачје изминатиов период.

Според Европскиот сеизмички центар, земјотресот бил со епицентар на 5 километри северозападно од Ресен, на длабочина од 2 километри. Почувствуван е во Охрид, Струга, но и во Скопје.

Од 18-ти минатиот месец до денеска во охридското епицентрално подрачје се регистрирани над 800 земјотреси. Повеќето биле слаби, со Рихтерова магнитуда од еден и два степена.Ноќеска во 3 часот и 45 минути е регистриран уште еден потрес со јачина од 3,7 степени според Рихтер.

Коментирај