Драма во Грција: Дете извадено од морето без свест- внимавајте на плажите

0
1577

Вистинска драма се случила вчера во грчкото летовалоште Пефкохори кога дете од Србија кое имала само 5 години влегло во морето и почнало да се дави. За среќа, детето бил извлечено од водата, успешно реанимиран и со итна помош прво однесено во локалната болница, па во Солун, пишува на Фејсбук групата „Live from Greece“.

Детето се ноаѓа на одделението за интезивна нега и приклучено е на апарати за дишење.

Инаку, детето од море го извадил човекот кој на плажата е ангажиран како аниматор за спортови на вода, а е реанимирано од страна на лекар кој како турист се нашол на плажата.

Се упатува и апел да се внимава на плажите, бидејќи, како што се вели, луѓе се дават секојдневно.

pefkohori

Извор:курир.мк

Коментирај