Дописникот на РСЕ од Брисел: Никој не бил среќен Македонија и Албанија да станат дел од ЕУ

0
466

Рикард Јозвијак, дописник на Радио Слободна Европа од Брисел никој од Советот на ЕУ (EUCO) не бил среќен Македонија и Албанија да станат дел од Советот составен од шефови на држави и влади, пишува тој на твитер.

Синоќа францускиот претседате Емануел Макрон, а утринава и германската канцеларка Ангела Меркел ги стивнаа надежите пред почетокот на Самитот на ЕУ дека Македонија може да се надева на почеток на преговори.

72781139_394242551247550_3494923203535437824_n-640x786

Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка во обраќањето во Бундестагот, пренесе Дојче веле.

Извор: република.мк

Коментирај