„Дон Балон“: Барса добила „зелено светло“ од Меси – го сакаше Вилијан, сега тргнува по неговиот соиграч!

0
624

Освен Вилијан кој веќе подолго време се поврзува со Барселона, денес шпански „Дон Балон“ пренесува дека една од желбите на Барселона е и неговиот соиграч.

Според информациите на „Дон Балон“, спортскиот директор, Ерик Абидал сака во клубот да го доведе неуморниот Канте. Идејата на Абидал наводно е со Канте да намали дел од одговорноста на Серхио Бускетс.

Во текстот се наведува и дека било слушнато и мислењето на Лионел Меси кој дал „зелено светло“ Барса да тргне по неговиот потпис.

Играчот за врска во овој момент е дел од селекцијата на Франција на Мундијалот каде што „Триколорите“ ќе играат во четвртфиналето против Уругвај.

Да потсетиме, Канте, кој има титули во Премиер лигата со Лестер и Челзи, минатата сезона за „сините“ одигра 48 натпревари и постигна еден погодок.

Извор: sportski.mk

Коментирај