Домашен мелем за убави усни

0
957

Во есен и зима нашите усни се изложени на студ и ветер и тоа влијае на нивниот изглед. Ако ви станале суви и испукани ви препорачуваме да се грижите за нив со овој домашен мелем. Со негова помош ќе ги отстраните мртвите клетки и ќе ја потхраните кожата.

Потребно ви е:

1 лажичка масло од авокадо, маслиново масло или бадемово масло

1 лажица шеќер

1 лажица мед

1 лажичка кокосово масло или вазелин

Метод на подготовка:

Во мала чинија ставете го маслото и додадете ги шеќерот и медот. Мешајте додека не се формира густа мешавина.

Ставете мала количина на усните и нежно масирајте ги 2-3 минути. Исплакнете добро со вода и нанесете од вазелинот.

Преостанатиот износ ставете го во стаклена тегла. За најдобри резултати, се препорачува да го користите овој пилинг еднаш или двапати неделно.

Коментирај