ЧУДО ВО НОТР ДАМ: Крстот во Богородичната катедрала остана недопрен од пожарот! (ФОТО)

0
1048

Пожарот во катедралата Нотр Дам е ставен под контрола во 3 часот утрово, по осумчасовната oгнeнa стихија, соопшти противпожарна служба на Париз.

На социјалните мрежи протекоа првите фотографии од внатрешноста на катедралата, откако пожарот беше ставен под контрола.

Nort-Dam-posle-pozarot

Огнот, кој се случи во раните вечерни часови, брзо се рacпламти, изгоре главната кула, која потоа се урна, а набрзо и целиот покрив.

Пожарникарите успеаја да спречат yништyвaњe на главната камбанарија и се обиоа да спасат религиозни реликвии и непроценливи уметнички дела.

Во пожарот еден пожарникар е тешко повреден.

Истрагата за Нотр Дам ќе биде долга и сложена: Ова се сите детали за пожарот кој го потресе светот

Зошто толку тешко одеше гаснењето на пожарот во Нотр Дам?

Нострадамус го предвиде пожарот во Нотр Дам: Ја предвидел катастрофата точно до ден (ВИДЕО)

 

Коментирај