Чизкејк со тиква

0
485

Состојки:
– 9-10 крекери
– 4 лажици стопен путер
– 2 лажици шеќер
– 2 лажици кафеав шеќер
– шлаг
– 200 грама крем сирење
– 1 тиква
– 1/2 чаша шеќер
– 1 лажичка морско оревче

Подготовка:
Измелете ги бисквитите на ситно. Додадете го стопениот путер, белиот шеќер, кафеавиот шеќер и добро измешајте со миксер.
Во голем сад со помош на миксер измешајте ги крем сирењето, сварената тиква, шеќерот и морското оревче. Направете го шлагот според упатството на кесичката. Во чаши по ваш избор ставајте ред по ред од мешавините и шлагот. Украсете со неколку крекери на врвот.

На здравје!

Коментирај