9 C
Скопје
четврток, ноември 15, 2018

СРЕЌНО ДЕВОЈКИ: ЖРК Вардар подготвен за седмата победа во низа

Македонскиот првак Вардар влегува како фаворит во дуелот од второто коло на главната фаза од Лигата на шампионите за ракометарки против Мец. Избраничките на...

СЕХА: Вардар денес на домашен терен го пречекува Нексе

Ракометниот шампион на Македонија Вардар, денеска во својот последен дуел на домашен терен сезонава во регуларниот дел од регионалната СЕХА лига ќе го пречека...

Првпат освоена „Морача“: ЖРК Вардар со голема победа против Будуќност

Ракометарките на ЖРК Вардар ја постигнаа првата победа против Будуќност во Лигата на шампионите. Вечерва во Подгорица „вардарки“ го победија Будуќност со 31:28 (16:16)...

ЛАЗАРОВ ОСТАНУВА КРАЛ НА СТРЕЛЦИТЕ: Неговите 50 голови на само шест мечеви беа недостижни

Македонската ракометна гордност, Кире Лазаров е најдобриот стрелец на 25.Светско првенство во Франција. Со 50 гола на шесте натпревари што ги одигра македонската репрезентација...

СП 2017: „Експертите“ ја одбранија светската титула, Норвешка не беше дораснат противник

Доминацијата на Франција во светскиот ракомет продолжува. „Експертите“ во финалето на Светското првенство на домашен терен одигра маестрално сосема заслужено убедливо ја победи Норвешка...

СП 2017: Хрватска ќе се обиде да ја надигра Норвешка и да обезбеди финале...

Ракометарите на Хрватска по шести пат вечерва ќе играат полуфинале, додека нивниот ривал Норвешка го игра своето прво. Хрватската репрезентација има една шампионска титула од...

Манасков скинал мускул и предвреме го заврши шампионатот во Франција

Дејан Манасков предвреме го завршува својот настап на Светското ракометно првенство во Франција. Иако, првичните информации од Мец, беа смирувачки, сепак последната вели дека Манасков...

Лазаров најдобар стрелец во досегашниот дел од Мундијалот во Франција

Покрај тоа што постигна над 1.000 голови во репрезентативниот дрес, Кирил Лазаров е најдобар стрелец во досегашниот дел од ракометното Светско првенство во Франција. Македонскиот...

ФОТО: Колев-манија во Македонија, фановите му направија снежна статуа

Бранеше, спринтираше, повторно бранеше, и тоа кога беше најпотребно. Иако голманите беа крикувани за малиот број одбрани на претходните натпревари, Кирил Колев блесна во...

ВИДЕО: Двата цепелини со кои Македонија го понижи двократниот светски шампион

Македонската ракометна репрезентација игра феноменално прво полувреме во Мец против Шпанија и успеа да го понижи големиот противник со две атракции. Забавно е да си Македонец во Мец....

Популарно