7 C
Скопје
сабота, февруари 22, 2020

Карпош Соколи по исклучувањето: „Големците“ од БИБЛ лигата направија „каша-попара“ и ни ги украдоа...

Откако вчера раководството на регионалната Балканска кошаркарска лига (БИБЛ) реши да ја исфрла од понатамошното натпреварување екипата на Карпош Соколи, денеска македонскиот клуб одговори...

Одиграни три средби во АБА лигата

Во регионалната кошаркарска АБА лига синоќа беа одиграни три натпревари од 23.коло. Во борба за опстанок во лигата Унион Олимпија со 81-79 го победи тимот...

Меџик Џонсон назначен за нов претседател на ЛА Лејкерси

Легендарниот кошаркар на Лос Анџелес Лејкес, Ирвинг Меџик Џонсон е назначен за нов претседател на „езерџиите“. Откако пред само три седмици легендарниот кошаркар се врати...

ОЛ СТАР РЕКОРД: Запад го победи Исток во меч со рекорден број поени (ВИДЕО)

„Ол стар“ меч со најмногу поени во историјата, тимот на Западот ноќеска го совлада составот на Истокот со резултат 192:182. Постигнатите 374 поени се...

МЗТ Скопје врза три победи во АБА лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остварија голема победа на денешниот пладневен натпревар против Крка со 89:65 во меч од 22.коло од АБА лигата, со...

ВИДЕО: Вестбрук го „запиша“ 26. „трипл-дабл“ сезонава – Оклахома го совлада првакот Кливленд

Кошаркарите на Оклахома Сити ноќеска постигнаа важна победа откако пред своите навивачи го победија првакот Кливленд. Најрасположен за игра беше Расел Вестбрук, кој го „запиша“...

ВИДЕО: Мајами незапирлив – го оствари дванаесеттиот триумф во низа

Екипата од Флорида ја продолжи победничката серија која трае 12 натпревари, откако ноќеска Мајами триумфираше на гостувањето кај Милвоки. Успешен беше и шампионот Кливленд, кој...

ПОБЕДНИЧКО СЕЛФИ: Прва гостинска победа за МЗТ Скопје оваа сезона во АБА лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја забележаа првата гостинска победа сезонава во АБА-лигата, откако синоќа ја совладаа екипата на Унион Олимпија во Љубљана со...

ВИДЕО: Петнаесетти пораз за шампионот Кливленд

Кошаркарите на Далас Маверикс ноќеска на свој терен му го нанесоа 15. пораз на актелниот шампион во НБА лигата, тимот на Кливленд Кавалирс. Домаќините...

НБА МАРАТОН: Атланта го победи Њујорк по четири продолженија (ВИДЕО)

Во маратонски натпревар кој траеше околу четири часа, кошаркарите на Атланта го победија Њујорк со 142:139 дури по четири продолженија. Пол Милсап со 37 поени...

Популарно