-6 C
Скопје
недела, февруари 24, 2019

Ван Ромпој предупредува: Без влез во ЕУ можна е граѓанска војна во поранешна Југославија

Поранешниот претседател на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпој во емисија на Франс 24 предупредува дека се можни немири во регионот од поранешна Југославија без...

Почина најстариот жител на светот, Јапонката Наби родена во 19 век

Најстариот жител на светот, 117- годишната Јапонка Наби Таџима почина синоќа во болницата во градот Кикаи на југот на Јапонија, соопштија официјалните градски власти,...

Гатузо: Им се извинувам и на навивачите

Тренерот на Милан, Џенаро Гатузо, не го криеше разочарувањето од играта на неговите фудбалери, кои беа поразени на „Сан Сиро“ со 0:1 од најслабиот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да открие еден од своите трикови пред Суд во Лас Вегас, откако учесник во трикот покрена тужба поради повреда. Гавин...

Стејт Департмент: Народниот правобранител констатира прекршување на правото на имунитет при апсењето на пратениците

Стејт Департментот во извештајот за човековите права за 2017 година во Република Македонија бележи дека народниот правобранител констатира прекршување на правото на пратенички имунитет...

Северна Кореја соопшти дека ќе ги прекине нуклеарните и ракетните тестови

Севернокорејските медиуми јавија дека прекинот на тестовите започува во сабота. Северна Кореја соопшти дека ги прекинала тестовите на балистичките ракети со долг домет и планира...

„Дејли Телеграф“: Идентификувани главните осомничени за труењето на Скрипал

Полицијата и разузнавачките служби ги идентификувале осомничените за нападот на поранешниот  двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, објави „Дејли телеграф”. Според весникот, се...

Тлото не престанува да се тресе: Утрово силни земјотреси ја здрмаа Грција

Силни земјотреси здрмаа по Грција, информираат од Европскиот од медитерански сеизмолошки центар. Првиот земјотрес беше кратко време по 3 часот. Тој беше 4,7 во Рихтер....

Новинарите не веруваа дека Шешељ го газел хрватското знаме- еве што направи да ги...

Откако српските новнари рекле дека не веруваат дека Шешељ ги навредувал хрватските делегати во српското Собрание тој се одлучил да одржи прес-конференција. Лидерот на Српската...

Во Германија уапсен менаџер од Порше

Портпаролот на Порше одби да даде коментар. Германската полиција го уапси шефот на одделот за развојот на мотори во „Порше” и тој се наоѓа во...


Популарно