27 C
Скопје
понеделник, август 20, 2018

Комунистичката интернационала на Грција бара признавање на уставно име на Македонија

Признавање на Република Македонија под нејзиното уставно име, грчката држава нема право да дава име на која било друга држава, признавање на етничкото македонско...

Јункер во недела во Скопје

Првиот човек на Европската комисија Жан Клод Јункер во недела доаѓа во Скопје, и ќе остане само неколку часа, јавува ТВ21 повикувајќи се на дипломатски...

Грција ќе добие нова транша финансиска помош до крајот на март

Според раководителот на Европскиот механизам за стабилизација Клаус Реглинг, Грција нема да може да ја добие уште една транша од помошта пред втората половина...

Лавров: Грешка е ширењето на НАТО кон Македонија, се крши „џентлменскиот договор“ со САД

Постои „џентлменски договор“ од 90-тите години меѓу Русија и САД и западните сојузници, со кој НАТО ветува дека нема да се шири на исток...

Грчка Алфа ТВ: Коѕијас во следните денови ќе го посети Скопје

Шефот на грчката дипломатија во следните денови доаѓа во Скопје, објави грчката телевизија Алфа. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се...

Грчка министерка смета дека преговорите се во идеален моментум за решение

Грчката министерка за административна реконструкција смета дека преговорите меѓу Македонија и Грција се наоѓаат во идеален моментум, наспроти тврдењата на лидерот на опозициската Нова...

Македонците од Австралија се против Законот за јазиците, Договорот со Бугарија и против продолжување...

„Ние, Македонците во Австралија, сме обединети и единствени во одбрана на името на државата Македонија и идентитетот на македонската нација! Го отфрламе законот за употреба...

Катимерини: Преговорите влегуваат во непознати води

Пред крајот на месецов грчкиот Парламент ќе ја ратификува втората фаза од Договорот за стабилизација и асоцијација на Македонија со ЕУ, а веднаш потоа...

Австралија забрани секс на министрите со вработените

Премиерот на Австралија Малколм Турнбул донесе одлука со која се забрануваат сексуални односи меѓу министрите и вработените во кабинетите, по скандалот кој ја потресе...

Да одиш во Скопје да бидеш градоначалник – Грците побараа оставка од Бутарис!

Група од околу 70 лица, според солунските медиуми, се собра денеска пред зградата на општина Солун и побара оставка од солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис,...

Популарно