22 C
Скопје
среда, јули 24, 2019

Втор круг од претседателските избори во Франција – Ле Пен или Макрон ќе се...

Името на новиот француски претседател, осми по ред во Петтата француска република, ќе биде познато вечерва во 20 часот, откако ќе бидат затворени и...

Коѕиас: Грција ја поддржува унитарноста на Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас синоќа упати предупредување против оние кои „размислуваат и сонуваат за дестабилизација на Балканот“ и менување на границите. -...

Трамп и Путин разговараа за создавање безбедносни зони во Сирија

Американскиот претседател Доналд Трамп со неговиот руски колега Владимир Путин „ги разгледа перспективите“ за создавање на безбедносни зони во Сирија, како една од мерките...

На средбата со Путин Меркел ја нарече Русија „важен партнер“

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска потенцира за важното значење на врските со Русија, пренесе ДПА. -Русија, природно, е важен партнер, рече Меркел на почетокот на...

Демохристијаните на Меркел бараат да запре германскиот извоз на оружје

Членови на Демократско-христијанската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел почнаа кампања за запирање на германскиот извоз на оружје, пренесоа американските медиуми. Локалната канцеларија на...

Батиста пуштен од затвор, одреден му е домашен притвор

Бразилецот Еике Батиста, кој пред пет години беше на листата 10 најбогати луѓе во светот, пуштен е од затвор и одреден му е домашен...

Словенечки „Каварна Хајек“: Кога ќе те претепа сопствениот народ, не можеш да бидеш херој,...

Денот на борбата против окупаторот, 27 април 2017год., кој во Словенија ги разгорува духовите поради својата измисленост и невистина, во Македонија стана вистински Ден...

Покрај гробишта пронајдени тегли со ембриони- полицијата покрена истрага

Покрај гробиштата на едно село, северно од Солун, овчар пронашол црна торба во која се наоѓале две тегли, а во секоја од неа имало...

Ердоган: Турција може да ја преиспита својата позиција за членство во ЕУ

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа изјави дека Анкара може да ја преиспита својата позиција за приклучувањето кон Европската Унија, доколку биде оставена да...

Сменет другарот на Бејли: Секси новинарка е новата потпаролка на Стејт департменот

Хедер Науерт е новиот потпарол на Стејт департменот. Таа работи како новнарка во Фокс Нуз веќе 20 години. – Со срдечен поздрав ја поздравува  и...

Популарно