19 C
Скопје
сабота, јуни 6, 2020

Ердоган: Кој ќе ни застане на патот, ќе биде уништен

Турција е подготвена за тесно партнерство со пријателски земји и ќе го уништи секој кој ќе и застане на патот, рече претседателот Реџеп Тајип...

Македонците од Лондон порачаа: Обединети сме против промена на името на државата и идентитетот...

Македонската заедница во Велика Британија денеска одржа протест пред зградата на Европската Унија во Лондон, каде што организаторите имаа и поздравни говори. Тие бараат и...

Црковно „οχι“ за терминот Македонија

Грчката црква не го прифаќа терминот „Македонија“ или негови деривати да бидат дел од името на Поранешната Југословенска Република Македонија. Една од причините е дека...

Пратеник се заканува дека ќе го напушти Каменос, ако го смени ставот за името

Константинос Кацикис од „Независни Грци“(АНЕЛ), се закани дека ќе ја напушти партијата и парламентот доколку лидерот Панос Каменос го смени својот став кон прашањето...

Кој ќе биде изборот на Трамп за наследник на Брајан Хојт Ји на Балканот

Американскиот претседател Доналд Трамп, во наредните две недели треба да открие кој ќе го замени Брајан Хојт Ји на функцијата заменик-помошник државен секретар за...

Евреите од Грција со осуда за вандализмот по митингот во Солун

Централниот одбор на Еврејска заедница во Грција го осуди вандализирањето на споменикот на холокаусот во Солун од припадници на партијата Златна зора по митингот...

Станавме земја за потсмев: Божидар Димитров бара автопатот во Македонија да го носи неговото...

Зоран Заев прави циркуз од Македонија за да ѝ се допадне на Грција, а за тоа се свесни и Бугарите, кои пак ја користат...

Грчките свештеници на протест: Ќе го браниме името Македонија, Скопје нека го смени Уставот

Не отстапуваме од ставот за името и изведените зборови што ја отстапуваат Македонија, но ова е лесно. Тешкото е: може ли да се смени...

Кипарскиот претседател ја понижува Македонија: Не е важно името, туку идентитетот, Скопје ако сака...

Ако се тргнат иредентистичките идеи и тенденции во уставот на Скопје, тогаш името не е воопшто важно, не ми е битно ако сакаат да...

Независни Грци: Терминот „Македонија“ е грчки, па дури и да се каже на кинески

Во однос на протестот во Солун, портпаролката на партијата што коалицира во грчката влада, вели дека бил голем собир, многу години немало таква масовност,...

Популарно