11 C
Скопје
сабота, февруари 16, 2019

Грчки ќар од бугарското мешање во „скопските“ работи

Какви последици може да има интензивна вклученост на Бугарија во внатрешните и меѓународните проблеми на Скопје? Една од првите цели, како што ја прогласи премиерот...

На балканот се вратиле 300 „борци“ на ИСИЛ (ВИДЕО)

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и на земјите во регионов покажуваат дека, од појавата на Исламска држава (ИСИЛ), на Блискиот исток од...

Грчко оружје најдено во престолнината на ИСИС

Грчко оружје е пронајдено во Ракка, поранешниот бастион на ИСИС во Сирија. Според публикации во грчките медиуми, оружјето е извезено од грчкиот трговец на...

Путин нареди да се отвори регистар на медиумите-странски агенти

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кон на Министерството за правда на Русија му нареди да отвори регистар на медиумите-странски агенти во земјата. Минатиот...

Хрват објави слики од хаосот по труењето на Парљак: Се беше парализирано, а амбасадорката...

Еуген Јаковиќ беше на изрекувањето на пресудата на Слободан Праљак. Тој на својот Фејсбук објави фотографии кои настанале откако Праљак се отру. Јаковиќ рекол дека во...

„Форбс“ ја објави листата: Ова се најбогатите луѓе во светот

Според листата на „Форбс“, основачот на „Амазон“ Џеф Безос во моментов е најбогатиот човек на светот, а на второто место се наоѓа Бил Гејтс. Според...

Поместувања во православието: Руската православна црква ја призна Украинската црква

Руската Православна Црква за прв пат официјално го призна независниот статус на украинската црква пренесува ” Интерфакс” повикувајќи се на прес-службата од Серускиот православен...

Албански академик: Обединување на Косово и Албанија пред членство во ЕУ

Албанскиот академик, Реџеп Чосја изјави дека обединување на Косово и Албанија треба да биде следна прва цел на Албанците, тврдејќи дека тоа нема да...

СПЦ изненадена од одлуката на бугарската Црква да ја претставува МПЦ

Одлуката на Бугарската православна црква (БПЦ), која вчера објави дека прифати да ја  застапува Македонската православна црква (МПЦ) пред другите цркви за да го...

Ги убиле бидејќи се венчале без дозвола

Пакистанската полиција денеска соопшти дека во Карачи уапсила десет лица поради убиство на двојка која без дозвола стапи во брак. – Абдул Хадија (24) и...


Популарно