7 C
Скопје
петок, февруари 23, 2018

Павлопулос повторно побара име без иредентизам и промена на македонскиот Устав

Промена на Уставот и изнаоѓање име во кое нема да има траги од иредентизам во однос на границите, националноста и јазикот, се предусловите кои...

Маж фрли бомба во Амбасадата на САД во Подгорица, па се саморазнесе

Непознат сторител околу полноќ фрли бомба во амбасадата на САД во Црна Гора, за потоа сам себе да се разнесе пред дипломатското претставништво. Се...

Каменос: Ќе направам се за да не се даде името Македонија

Коалицискиот партнер во грчката влада, министер за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, вели дека не се согласува со тоа како владата...

Милијардер предупредува: Биткоинот е најбрилијантната измама на сите времиња

Цел свет на големо зборува за криптовалутите, но и понатаму постојат голем број луѓе кои сметаат дека сето тоа е една голам измама. Еден од...

Принцот Михаел од Лихтенштајн прашува: Зошто Европа не реагира на грчкиот шовинизам кон Македонија?

Зошто Европа не реагира на грчкиот шовинизам кон Македонија, за спорот кој ги труе односите на Балканот, зошто Атина ги малтретира соседите како Албанија...

Бакојани: Бараме пакет решение што ќе го прифати целата меѓународната заедница

Решението треба да биде прифатено од целата меѓународна заедница и од оние земји што билатерално го користат името Македонија, вели поранешната шефица на грчката...

Комунистичката интернационала на Грција бара признавање на уставно име на Македонија

Признавање на Република Македонија под нејзиното уставно име, грчката држава нема право да дава име на која било друга држава, признавање на етничкото македонско...

Јункер во недела во Скопје

Првиот човек на Европската комисија Жан Клод Јункер во недела доаѓа во Скопје, и ќе остане само неколку часа, јавува ТВ21 повикувајќи се на дипломатски...

Грција ќе добие нова транша финансиска помош до крајот на март

Според раководителот на Европскиот механизам за стабилизација Клаус Реглинг, Грција нема да може да ја добие уште една транша од помошта пред втората половина...

Лавров: Грешка е ширењето на НАТО кон Македонија, се крши „џентлменскиот договор“ со САД

Постои „џентлменски договор“ од 90-тите години меѓу Русија и САД и западните сојузници, со кој НАТО ветува дека нема да се шири на исток...

Популарно