10 C
Скопје
петок, април 3, 2020

Кинеските научници откриле антитела кои го „блокираат“ коронавирусот

Тим на кинески научници изолирале неколку антитела за кои велат дека се „исклучително ефикасни“ во блокирање на можноста за нов коронален вирус да влезе...

Ренци: Ако не умpеме од коронавирус во Италија, ќе умpеме од глад (ВИДЕО)

„Коронавирусот во Италија зарази 12 милиони луѓе“, рече поранешниот италијански премиер Матео Ренци, кој вети дека ќе ја отвори земјата повторно. Ренци, кој ја предводеше...

Преживеа шпанска треска, колера и сипаници: Најстариот човек на светот го прослави и 112.роденден...

Најстариот човек на светот Боб Вајтон денеска го прослави својот 112.роденден во самоизолација поради пандемијата на коронавирусот. Вајтон, поранешен учител и инженер од Хемшир, јужна...

Гејтс и други директори на моќни компании масовно даваат оставки во екот на епидемијата...

Технолошкиот иноватор и основач на „Microsoft“, Бил Гејтс, e еден од извршните директори кои во екот на пандемијата на коронавирусот поднеле оставки на своите...

Хероина во борбата со коронавирусот: 96-годишна бабичка Јанина шие маски

Во ерата на незабележан технолошки развој во историјата на човештвото, а дури и најбогатите земји се жалат на недостиг од заштитни маски во пандемијата...

ВИДЕО ЗА ИСТОРИЈА: Папата се моли против корина сам на празниот плоштад

Поглаварот на Римокатоличката црква, Папата Франциск одржа молитва против пандемијата и коронавирусот, сам на празниот плоштад „Свети Петар“, пред базиликата Свети Петар во Ватикан,...

15 милиони прегледи: Овој филм за борба со коронавирусот треба да го погледнете (ВИДЕО)

Додека остатокот од светот само површно ја следи приказната за новата болест која прогонува во Кина, предупредувајќи дека тоа е сериозна, долга и тешка...

Намерно кашлала врз пекарски производи, месо и други намирници во супермаркет – се соочува...

Жителка на американската сојузна држава Пенсилванија која намерно кашлала врз храна во вредност од 35.000 долари во супермаркет, ќе се соочи со кривична пријава...

Салвини со жестоки критики кон ЕУ: Tоа воопшто не е „Унија“ туку легло на...

Лидерот на најпопуларната италијанска политичка партија Лига и поранешен потпретседател на Владата Матео Салвини ја критикуваше ЕУ поради тоа што одолговлекува со донесувањето мерки...

ВИДЕО: Потресна исповед на медицинска сестра во Шпанија – Ќе се поздравам со децата,...

Шпанија е едно од најголемите жаришта на Корона вирусот во Европа. Таму во изминатите 24 часа беа регистрирани рекорден број на починати лица –...

Популарно