18 C
Скопје
петок, мај 24, 2019

Јане Ченто: Се е бетонирано – Македонија станува Босна „де јуре“ за брзо време

Сè е бетонирано, Македонија станува Босна „де јуре“ за брзо време, напиша на Фејсбук Јане Ченто, претседател на патриотската организација „Македонски национален фронт“ и правнук на претседател...

Законот за употреба на јазиците врв на правна дрскост и правна некултура и уцена

Со Законот за употреба на јазиците, како основа на Тиранската платформа, спротивно на Уставот се воведува двојазичност на целата територија на Република Македонија и...

„Крвта Негова нека падне на нас и на нашите деца“

Поминаа три месеци од инсталирањето на марионетската влада на Заев, Ахмети и Села. Секако од ветувањата на СДС за подобар живот нема ништо. Државата...

Колумна на Алдо Климан: Социјалдемократијата во Македонија е труп што гние пред нашите очи

Партијата на Зоран Заев, de iure регистрирана како СДСМ, de facto не постои. Таа е изедена и расточена одвнатре и нејзе реално ја претставуваат...

Михајловски: Деца умираат, шумите изгореа, а ти молчиш!

Актерот Тони Михајловски го изразува својот револт за немилите и страшни настани кои се случија изминатиов период во Македонија. -Шумите изгореа, ти молчиш. Деца умираат,...

Колумна на Јордан Пачков: ПУСТА ЛАГА, ДВЕ КУЌИ ЗАПУСТУВА!

Секој има и го задржува правото, преку коментар да објаснува и толкува нечие напишано, објавено и искажано мислење или лично видување на некој настан...

Климан: Сега се игра Тешкото, нашето оро старинско

Наместо колумна, само две немодерни песни во модерно евро-атлантско време НАРОДНА. МАКЕДОНСКА Тагата пеј ми ја, Божице, на жална Македонија, душата што си ја раздаде за божева убавина. ПОСЛЕДНОТО ОРО Не...

Што бараше србинот Живаљевиќ и чие сценарио одработуваше французинот Тимоние во Собрание на 27...

СРБИНОТ ЖИВАЉЕВИЧ... А, ФРАНЦУЗИНОТ ТИМОНИЕ? Интервјуто на српскиот претседател Александар Вучиќ на 22 август 2017 година за РТС, повторно го отвори прашањето за Горан Живаљевиќ...

Колумна на Мирка Велиновска: Неофашистичкиот конц логор на Брисел и на ЦИА

Имајте секогаш на ум дека Република Македонија е под окупација на трансатланскиот неофашистички гангстерско – мафијашки комплот и домашните соработници. Овој збир на однародени...

Росоклија: Која е оваа црква МПЦ-ОА и кои се овие луѓе во неа?

Автокефалната на Самуил, како автокефална и единствена во царството не можела да биде подредена на друга црква освен формалната подреденост на Константинопол на сите...

Популарно