27 C
Скопје
понеделник, август 20, 2018

Цуцуловски: Во овој свет нема разговори и преговори, единствено има диктати и уцени –...

Професорот Љубомир Цуцуловски преку својот Фејсбук профил се осврна на актуелните случувања околу името, јазикот, идентитетот... ПРОБЛЕМИ. Проблем со името. Проблем со јазикот. Проблем со...

Колумна на Алдо Климан: Долу предавничкиот и окупаторски режим на Зоран Заев!

Македонски народе, доста ни е од ова Заевско лудило! Нека чујат сите! Никому не го даваме прекрасното Име на нашата единствена, мила татковина -...

Унковски: Претоварениот Титаник Македонија шиба кон ледена санта

„Еве не ноќва повеќе од тројца, повеќе од милион луѓе на претоварениот титаник Македонија, кој со драматично свртување шиба кон ледената санта од која...

Македонски монахињи им одговорија на хистеричните грчки владици кои протестираат за името

Сестринството при Слепченскиот Претеченски манастир напиша неколку стихови посветени на свештениците и владиците од Грчката православна црква, кои деновиве секојдневно се на улица и...

Мико: Сега е време да кажете во еден глас „Ние сме Македонија – Ние...

Американецот Џејсон Мико, голем поддржувач на македонската кауза, во својата најнова колумна „Љубовта меѓу Коѕијас и Османи и други факти“ им се обрати на...

Хасипи до Иванов: Веќе ништо не бараме, со сила ќе си го земеме!

По одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише указот за Законот за јазиците, реагираше и новинарот на Коха, Урим Хасипи. Тој вели...

Најчевска: Како ќе се примени Законот за јазиците без попис? На жими мајка?

Јас повторно ќе прашам: како ќе се примени Законот за јазиците без попис? На жими мајка? Како да знам дека етничките Албанци во Македонија...

Колумна на Игор Аврамовски Александров: ДВОЈАЗИЧЕН МУЛТИКУЛТУРАЛИЗАМ???

Претседателот на Здружението на македонски заедници од Австралија, Игор Аврамовски Александров на својот Фејсбук профил објави колумна во која го критикува донесувањето на законот за...

Груевска-Маџоска до Беса Арифи: Срце едно нацистичко, етничката припадност си ја избравте за професија

Универзитетската професорка Симона Груевска Маџоска на Фејсбук жестоко и одговори на сестрата на градоначалничката на Тетовво, Теута Арифи, Беса Арифи. Арифи претходно напиша колумна насловена „А...

Ефтов: Можат да се силат, да апсат и денунцираат, но нивниот меден месец истекува!

Новинарот и аналитичар Васко Ефтов на својот Фејсбук профил напиша статус посветен на челниците на сдсмовската Шарена револуција, со посебен акцент на неговиот гостин „бегалец“, Сашо...

Популарно