11.9 C
Скопје
вторник, април 23, 2019

Колумна на Дарко Јаневски: Како Заев и Стево го фрлија сидрото?!

Не беше тоа кој знае кога, само пред недела-две, великиот евроатлантски ум на „Северна Македонија“, Стево Пендаровски, нашиот водач „напред“, во интервју тврдеше дека...

Зеколи: Опозицијата триумфира убедливо, власта изгуби понижувачки – Најголем губитник Заев

Политичкиот аналитичар и поранешен амбасадот Арсим Зеколи ѝ честита убедчива победа на опозицијата на претседателските избори одржани вчера. Зеколи констатира дека во понижувачкиот пораз...

Мицковски: Историски дебакл на едни избори – Итроштината и самобендисаноста не се исплаќаат

Историски дебакл на едни избори. Нема ни 2 години. ДУИ уште се фали колку гласови добиле, ако тоа се одземе, ова е историски најлош резултат...

Колумна на Ламбе Арнаудов: Обликот на лагата е разобличувањето

„Каде се нашите списанија Каде се нашите учители Све е све, прав и пепел станало од грчка фанарјотска злоба Станете вие браќа Македонци Од сите македонски градови И да...

Љупчо Цветановски: По поразот, Стево ќе мижи, ќе се замонаши или ќе амбасадорува?!

Нацијата во дилема. Повторно. Што ќе прави Стево откако ќе загуби на избори?! Дилемата ја наметна самиот претседателски ни кандидат. Онака, „ничим изазваним“, ко...

Тони Шанац: Тие, Гемиџиите, сите до еден можеле да бидат угледни професори, филозофи, писатели,...

Тие, Гемиџиите, сите до еден можеле да бидат угледни професори, филозофи, писатели, уметници, поети, граѓани на поробената и распарчена Татковина. Можеле да живеат “нормален...

Каракамишева до „платените вувузели“: Ниту едни пари нема да ме натераат да се откажам...

Платени вувузели, колку илјадници денари требале да платат луѓе што им била отфрлена тужбата "од проф.Каракамишева" на Суд? Да чујам колку? Еве мојот трошок е...

Колумна на Мирка Велиновска: ВО АПРИЛ ЌЕ СОБИРАМЕ КОПРИВИ

ВО АПРИЛ ЌЕ СОБИРАМЕ КОПРИВИ Проф. Д-р Љубомир Цуцуловски во овој историски миг е најкредибилниот и најавтентичниот глас на разумот во Република Македонија кој веќе...

Жугиќ и Михајловски се простија од ненадејно починатиот македонски режисер и драматург Славенски

Актерката Јелена Жугиќ на својот Фејсбук пофил напиша статус со кој се прости од ненадејно починатиот македонски режисер Златко Славенски. Последен поздрав упати и Тони...

Колумна на Ивица Томовски: Ако бојкотот беше опција на референдумот – на овие избори...

Актуелна тема во овој период во Македонија се, и ќе бидат престојните претседателски избори, па од тука мотивација да направам една кратка анализа на...Популарно