15 C
Скопје
понеделник, октомври 15, 2018

Заев-Хан: Демократските процеси и реформите во Македонија важни за земјата и целиот регион

Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој порачал дека Владата треба да продолжи да работи демократски...

Владата сака да го скрати правото на референдум, по секоја цена ќе се турка...

Поранешниот претседател на Чешка, Вацлав Клаус, смета дека актуелниот бран на бегалци претставува голема опасност и според него, европските земји треба да преземат мерки...

Митовска: СДСМ со предлог-законот за јазици сака да ја изманипулира јавноста и да го...

Овие денови слушнавме од колегите од СДСМ колку се загрижени по однос на оваа точка. Пратениците од СДСМ се загрижени кога некој ќе им...

Стотина бели гулаби денес полетаа од Битола во знак на мирот (ФОТО)

Од Битола денес полетаа стотина бели хартиени гулаби во знак на мирот. Акцијата „Гулаб на мирот“ која беше организирана од Почесниот конзулат на Руската Федерација...

Бојан Стојаноски: Ги повикуваме надлежните да отворат постапка за скандалот наречен „Санос“

Интегрален текст од изјава за медиуми на Бојан Стојаноски Почитувани, Скандалот со „Санос“ станува сериозен. Постои основано сомневање дека преку оваа фирма се врши криминал со...

ВМРО-ДПМНЕ: Со пуштање криминалци на слобода СДС и Зоран Заев станаа синоним за бандитизам,...

Соопштение до јавноста Социјалдемократскиот сојуз и Зоран Заев се свесни дека на локалните избори на 15-ти октомври нема да ја добијат поддршката од граѓаните. СДС и...

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во храмовите по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица - Мала Богородица. Црквата го востановила овој...

Конечно ги остави патиките: Рама облече чевли за Трамп (ФОТО)

Премиерот на Албанија, Еди Рама, кој годинава во неколку наврати се појави во лежерни комбинации со спортски патики и тренерки, вчера за фотографирањето со...

МЕТЕО: Променливо облачно и посвежо време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и значително посвежо со слаб локален дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северозападен...

Утре е тежок и голем празник – жени ова никако не го правете!

Македонската православна црква и верниците утре ќе го одбележат  големиот празник - раѓањето на пресвета Богородица, празник кој се нарекува и Мала Богородица. Овој празник...

Популарно