6 C
Скопје
сабота, јануари 19, 2019

СОРОС: Уште еден голем финансиски колабс

Растечкиот долар и одливот на капитал од земјите во развој може да доведат до уште една голема финансиска криза, вели инвеститорот Џорџ Сорос, предупредувајќи...

По Битола вечерва и Прилеп на нозе: Во 20 часот доаѓа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Вечерва со почеток од 20:00 часот во големата сала на старата општинска зграда во Прилеп, гостува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Од партијата ги информираат...

Тасева за „Несомнено“: Македонија не само што е заробена политички, туку е и економски...

Дел од земјите членки на Европската Унија изминатите денови ја потсетија Македонија дека „камен на сопнување“ повторно е борбата со корупција. За корупцијата, непотизмот и...

Заев: Референдум за името септември или октомври

Името Република Северна Македонија не е договорено, вели премиерот Заев на денешната прес конференција. Тој појасни дека во разговорите со Грција усогласени се само...

Вкупно осум лица повредени во седум сообраќајки вчера во Скопје

Вкупно осум лица се полеснo повредeни во седум сообраќајни несреќи регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Сообраќајната полиција санкционирала 68...

Почина големиот македонски патриот Спасе Мазенковски

Во шеесет и петтата година од животот во селото Леска, Мала Преспа, денеска почина Спасе Мазенковски, голем македонски патриот, писател, новинар и публицист и...

СКАНДАЛ: Македонците од Малта ја напуштиле средбата со Заев поради несогласување со промена на...

Претставници на Македонската заедница во Малта предвереме ја напуштиле средбата со премиерот Зоран Заев кој се наоѓа во дводневна посета на оваа земја, поради несогласување...

Ирец од Грција: Без разлика дали се во ЕУ, од двете страни на границата...

„Македонци живеат од двете страни на границата, Грција треба да ги признае Mакедонскиот јазик и култура“ вели Ирец, директор во Грција. Ричард Пајн е директор...

Милошоски: Зошто еден советник на Заев е поважен во преговорите за името од Димитров?!

Според упатени дипломатски извори грчко-македонските преговори на 25ти Мај во Њујорк влегле во ќорсокак. Министерот Димитров најпрвин долго се обидувал да го убеди Коѕијас...

(ВИДЕО) Геоглифот кај Свети Николе во емисијата “Ancient Aliens” на History Channel

На 25ти мај, во 5-та епизода од 13-тата сезона на "Ancient Aliens" на History Channel беше емитувано кратко информативно видео за големиот Канда Геоглиф...

Популарно