7 C
Скопје
вторник, октомври 16, 2018

Генералниот секретар на НАТО во дводневна посета на Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Столтенберг утре напладне ќе се обрати пред пратениците во...

Какво време не очекува денеска и за продолжениот викенд?

Времето денеска во Македонија променливо облачно со сончеви периоди, во западните делови облачно со врнежи од дожд, на повисоките планини снег. Попладне врнежите ќе се...

Нимиц: Освен за името ќе се преговара и за идентитетот, историјата и учебниците

Денеска во Њујорк ќе се одржи нова рунда на разговори меѓу македонскиот претставник Васко Наумовски, грчкиот претставник Адамантиос Василакис и медијаторот на ОН Метју...

Груевска-Маџоска до Беса Арифи: Срце едно нацистичко, етничката припадност си ја избравте за професија

Универзитетската професорка Симона Груевска Маџоска на Фејсбук жестоко и одговори на сестрата на градоначалничката на Тетовво, Теута Арифи, Беса Арифи. Арифи претходно напиша колумна насловена „А...

Ефтов: Можат да се силат, да апсат и денунцираат, но нивниот меден месец истекува!

Новинарот и аналитичар Васко Ефтов на својот Фејсбук профил напиша статус посветен на челниците на сдсмовската Шарена револуција, со посебен акцент на неговиот гостин „бегалец“, Сашо...

Бугарска новинска агенција: По усвојувањето на Законот за јазици, „Македонија се движи кон крајот“

Бугарската агенција „Newsfront" објави текст за усвојувањето на новиот Закон за јазици кој е преземен од News.bg. Колку има вистина во објавениот наслов, заклучете...

Ахмети: Опозицијата не смее да биде исклучена, не може да се реши името без...

Опозицијата не смее да биде исклучена од процесот на донесување на клучните одлуки за иднината на земјата особено во однос на решението на спорот...

Поранешниот командант на УЧК, Хамди Ндрецај со порака до Заев

Поранешниот командант на УЧК, Хамди Ндрецај познат како Пантер му упати порака на премиерот Зоран Заев. Во врска со веста на неделникот „Фокус„, со...

Грчка карта на СФРЈ од 1974 година на која пишува Македонија – Очигледно тогаш...

Кристофер Пурдеф, православен ѓакон од американската сојузна држава Охајо, постира на „Твитер“ карта на поранешна Југославија од средината на 1970-тите, на која пишува Македонија...

Колумна на Алдо Климан: Името РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА е совршено – и никако не треба...

Метју Нимиц нема нова идеја за името и вели оти немало волшебни решенија. Има, господине Нимиц. Наједноставно, волшебно и совршено решение за името на...

Популарно