17 C
Скопје
недела, септември 23, 2018

Сиљановска: Ваквото воведување на Законот за јазиците е нотарно кршење на Деловникот кој што...

-Јас немам ништо против проширување на употребата на јазикот кој што го зборуваат 20% во случајот значи албанскиот јазик. Но како професор по Уставно...

Милошоски до Заев и Ципрас: „Република Македонија“ во Уставот се спомнува 288 пати, и...

„Заев и Ципрас на средбата во Давос пребројале дека поимот „Република Македонија“ во Уставот на државата се спомнува 288 пати. Точно! И тоа не смее да се...

Детали за страшниот пожар во Тетово: Пламените јазици зафатиле три куќи и усмртиле мајка...

Пет лица, мајка и четири малолетни деца, најверојатно се жртви на големиот пожар што утрово околу 3 часот и 30 минути ја зафатил куќата...

МЕТЕО: Сончево со студени утро и слаба магла по котлините

Времето во Македонија ќе биде сончево, утрото студено со услови за слаба магла по одделни котлини. Температурата ќе се движи од два до 10...

Петре М. Андреевски: Секој народ има свој предавник – Нашата историја е повеќе прочуена...

„Ама секоја куќа има свој нужник, што се вели, и секој народ има свој предавник. Нашата историја е повеќе прочуена со предавници отколку со...

Момироски: Ако се случи национална катастрофа да нема македонска нација товарот ќе го понесат...

Навистина не знам како некој воопшто замислува да ја води својата политичка кариера, дури и за својата лична безбедност, доколку некој се обиде да...

По Заев, се јави и Милчин: Да се преименуваме во Република Македонија (Скопје)

Поранешниот прв човек на соросовата фондација во земајва и поранешен член на претседателството на СДСМ, Владимир Милчин, по средбата на Зоран Заев со грчкиот...

Колумна на Никола Србов: Националното помирување ни е насушно

Пред речиси десетина години со колеги од Катедрата за историја ги дискутиравме процесите на национално помирување во посткомунистичките држави. Констатацијата, секако, беше дека, за...

Заев за почеток ќе го менува името на аеродромот и автопатот, потоа следува промена...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас кажа дека преговарачкиот процес се приближува кон крајот и дека решението за името треба да важи ерга омнес по денешната...

Заев по средбата со Ципрас: Автопатот „Александар Македонски“ ќе го прекрстиме во „Пријателство“

На заедничката прес-конференција помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, Заев изјави дека македонската влада ќе го промени името на...

Популарно