22 C
Скопје
среда, јуни 20, 2018

СЛЕДУВА ПЕКОЛ: До сабота температури и над 40 степени

Во наредните денови ќе биде уште потопло со натпросечни температури на воздухот поради изразено југозападно воздушно струење и прилив на многу топла воздушна маса. Како што соопшти...

СДСМ: Пропустите на автопатите се негрижа на ВМРО-ДПМНЕ за потребите на граѓаните

СДСМ денеска оцени дека со пропустите за новите автопатски делници Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип, ВМРО-ДПМНЕ ја докажале негрижата и неспособноста за...

Александар Цанков: Македонија ќе биде јаболко на раздорот сè додека ја гледаме како плен

Александар Цанков е еден од десетиците бугарски интелектуалци и политичари кои пред и по 1900 година јавно говореле и пишувале за посебноста на македонската...

СДСМ за директор спротивно на закон предлага член на највиското партиско тело

Новата Влада на СДСМ без елементарно почитување на законските норми продолжува да именува нови директори. Таков е и последниот случај со Спасе Глигоров, кого...

Нов земјотрес во охридско

Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 3:52 часот во Охридскиот регион. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје,...

Македонско-полски бизнис форум на жени претприемачи во Варшава

Во Варшава од денеска до сабота ќе се одржува првиот македонско-полски бизнис форум на жени претприемачи со цел да се создадат поблиски економски контакти,...

Ахмети организира средба со лидерите на албанските парламентарни партии

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска ги покани лидерите на албанските парламентарни партии на заедничка работна средба за да се разгледа имплементацијата на програмските...

„Њујорк тајмс“ во април 1903-та известувал за битка на Кривопаланечките комити

„Њујорк тајмс“ во април 1903 година, неколку месеци пред познатото Илинденско востание, известувал за битка на Кривопаланечките комити и турски аскер кај селото Опила,...

Мермерна скулптура на Афродита откриена во цистерната на Виничко кале

Музејот „Теракота“- Виница во мај почна со реализација на проектот „Расчистување и доистражување на објектот цистерна“ на археолошкиот локалитет Виничко кале. Група археолози и студенти...

Тешка кражба во битолскиот театар

Шеесет и две годишниот битолчанец Л.А. вчера утрината пријавил дека во периодот од 21.45 часот на 25-ти до 09.45 часот следниот ден извршена била...

Популарно