11 C
Скопје
недела, февруари 23, 2020

ФОТО: Леток кој при „престојот“ на бугарите во Македонија бил фрлан од авион во...

„Денес на работа, ми дојде еден повозрасен пријател, од комшии, од околните згради, кој веќе ги прекорачува осумдесет години од својот живот и со...

Божиновски: Смешно е власта да протестира сама против себе, но не е прв пат...

Смешно е власта да протестира сама против себе истакна политичкиот аналитичар Владимир Божиновски на телевизија „Алфа“ коментирајќи го „Маршот за правда на СДСМ“. Тој напоменува дека ова...

Да бидеме хумани – да донираме: Малиот Матеј од Прилеп треба да оди на...

12-годишниот Матеј Алексоски од Прилеп боледува од церебрална пapализа, а наредниот месец треба да оди на опepaциja во соседна Србија, во болницата “Медикус” во...

Пендаровски: Да не се лажеме, на Албанците името Македонија, и македонскиот јазик не им...

Прашан дали е можна ревизија на Преспанскиот договор, претседателот Стево Пендаровски смета дека е можно, но не е реално. – Објективно во секоја идна Влада,...

Ќулавкова: Целта на Албанците е јазична и административна окупација на цела Македонија

Реплицирајќи ѝ на професорката Симона Груевска-Маџоска на Твитер, академик Катица Ќулавкова нагласува дека целта на двојазичноста во Македонија не е албанскиот јазик да биде...

На македонски музичар за долг од 5.000 му стигнал налог за извршување од 292.263...

Македонскиот музичар Владимир Софрониевски, неговата сопруга и трите малолетни дечиња, деновиве минуваат низ вистинска голгота, објавува „Сител“. Семејството Софрониевски добило решение од извршител со закана дека...

Пендаровски: Ако СДСМ и ДУИ не работат за доброто на граѓаните, јас не сум...

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во...

Колумна на Љупчо Цветановски: Удбашки СДСССС лов на вештерки и медиуми

„Вук длаку мења, али ќуд никада“, велат северните соседи на една прекрасна земја која други демек прозападни дилајли со источњачки манири на владеење толку...

Јанушев од Крива Паланка: Стопанствениците очекуваат значителна помош и придонес од новата влада предводена...

Продолжуваме со посетите низ Република Македонија. Денес сме во Крива Паланка, остваривме средба со неколку стопанственици, ги посетивме нивните фабрики односно производствени капацитети. Имаме...

Нова „заушка“ за ДКСК: Антикорупционерите кикснаа за Ѓорге Иванов и пред Кривичен

Државната комисија за спречување корупција самата се најде во незавидна ситуација. Наместо да ги исполни очекувањата на целата јавност во борбата против корупцијата, досегашната...

Популарно