16.9 C
Скопје
понеделник, ноември 18, 2019

ОН: Фашистичката реторика е во пораст и во САД и во Европа

Стандардите за заштита на човековите права ширум светот се под незабележан притисок, соопштија денеска Обединети нации, предупредувајќи дека фашистичката реторика станува заедничка во делови...

Слаѓана Митовска: Во недела ќе победиме, ќе победи Македонија и Македонскиот народ!

Кризата не направи по силни, по решителни, по храбри и по подготвени да се соочиме со предизвиците и да продожиме да работиме, заедно со...

Шекеринска: Ќе има среќа и ќе има живот во Македонија

Изјава за медиумите на Радмила Шекеринска, заменик претседателка и носител на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во ИЕ 5 Почитувани граѓани. Денеска е последниот ден...

ИНТЕРВЈУ СО ВАНКОВЕР МАНЧЕВ: Струмичката болница ќе биде опремена со 124 нови апарати

Коалицијата за Подобра Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на предвремените Парламентарни Избори 2016, ќе настапи со досега најобемната програма „РЕАЛНО“. За значењето на оваа програма,...

Кој го убил Кочо Рацин?

Смртта на Рацин сеуште е енигма. Официјалните историски податоци говорат дека бил убиен случајно, но сведоштвата на неговите современици зборуваат поинаку. Кој го убил...

Војнички ровови, темпларска ризница, гробот на Александар Македонски или нешто многу постаро? (видео)

Во дневниот весник „Вечер“ може да се прочита статијата Геоглифот во близина на Свети Николе, најверојатно, ќе ја потврди теоријата дека Македонија е лулката...

Најучениот човек во Римското царство бил роден во Скопје

Јустинијан Први, е името на еден од најважните владетели на Источното римско царство, според некои, можеби и најважниот, особено поради неговиот придонес кој се...

Обид за грабеж во мирно маало во Свети Николе

Муштерија во продавница во Свети Николе го спречил арамијата да ги украде парите од касата. Грабежот се случил околу 20.30 часот во колонијална продавница...

Груевски победник на изборите – тоа секој Македонец го знае!

По долги натегања превирања протести барање фантоми предвремените парламентарни избори 2016 ќе се одржат во недела на 11 декември. На 12 декември во Македонија новата...

ПУКНА БРУКА: СДСМ во Крива Паланка со најслабиот митинг во историјата!

СДСМ во Крива Паланка денеска доживеа тотално фијаско. Едвај 350-400 луѓе присуствуваа на најслабиот митинг на СДСМ одржан во Крива Паланка во нивната историја. Покрај ваквата слика,...

Популарно