21.5 C
Скопје
петок, август 23, 2019

ЃОРЧЕВ ЖЕСТОКО ДО ЏАФЕРИ: Мене слободата ми ја дадоа Илинден, НОБ и Уставот, а...

Господине Џафери вие немате право дискреционо да одлучувате дали на некој пратеник од левата страна, 51 на број ќе му дате процедурално или нема...

Александар Македонски и цар Самуил зборувале ист јазик – потврдува книга објавена во Венеција...

Во оваа исклучително интересна книга што се чува во НУБ „Св.Климент Охридски“, професор Винко Прибојевич, користејќи голем број цитати од грчки и латински писатели,...

Отворено писмо од Соња Тарчуловска: Не можете да нè оцрните, нас не можеше да...

Откако денеска низ медиумите се обидоа да го дискредитираат семејството Тарчуловски, поради тоа што добивале по 5.000 евра месечно додека Јохан Тарчуловски беше во...

ВМРО-ДПМНЕ: Не е постигнат договор за коалицирање со ДУИ – Нови избори се зрело...

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека не е постигнат договор за коалицирање со партијата ДУИ. Од партијата на мандатарот Груевски, исто така информираат дека очигледно некој сака да...

Колумна на Емилија Гелева: Емисарите од „мочуриштето“ од Вашингтон фатени на злодело

Овој (Хојт Јииии) што ја посетувал „јоо бјутифул кантри“ веќе 10 години, директно фатен во лага. Соросписките медиуми излегоа со наслови дека се посрамотил...

Хасипи до Иванов: Веќе ништо не бараме, со сила ќе си го земеме!

По одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише указот за Законот за јазиците, реагираше и новинарот на Коха, Урим Хасипи. Тој вели...

Тодор Петров: Џес Бејли повеќе не е амбасадор на САД во Македонија

Џес Бејли ниту не успеа да му се изнарадува во живо на производот од неговата “невозможна мисија“ во Македонија. Му честита во живо на...

Груевски: Кад­ров­ски про­ме­ни и ос­ве­жу­ва­ња ќе има, нај­мно­гу во т.н. трет еша­лон

Во интервјуто за „Дневник“, објавено непосредно пред да го добие мандатот за составување влада од претседателот на државата Ѓорге Иванов, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола...

Чилиманов: Уште неизбрана соросоидната власт, а ОН бараат изградба на бегалски камп во Демир...

Новинарот и член на граѓанското здружение „Стоп операција Сорос“, Цветин Чилиманов на својот Фејсбук профил објави документ со кој ОН бараат изградба на бегалски камп...

ФОТО: Ексклузивен документ – Сите словенски јазици потекнуваат од македонскиот јазик

Документ кој датира од 1967-та, 1968-та и 1969-та година беше ексклузивно обелоденет во „Отворено студио“ на ТВ НОВА, во второто издание на емисијата „Кој...

Популарно