7.8 C
Скопје
вторник, март 26, 2019

Маск најави: Во август пристигнува целосниот автопилот во моделите од Tesla

Првиот човек на „Tesla“, Илон Маск, ги откри плановите за отпочнување на имплементација на комплетен систем за самоуправување (автопилот) во своите електрични автомобили со...

Дали науката може да ги воскресне Диносаурусите?!

Постојат повеќе случаи каде што научници откриле крв од диносаурус зачувана во природни праисториски „капсули“, и со оглед на забрзаниот технолошки развој, а и...

НАСА: На Марс пронајдени органски молекули

На Марс се откриени нови знаци на можни минати или дури и сегашни форми на живот на Црвената планета, соопштија експерти од НАСА. Возилото за...

(ВИДЕО) Геоглифот кај Свети Николе во емисијата “Ancient Aliens” на History Channel

На 25ти мај, во 5-та епизода од 13-тата сезона на "Ancient Aliens" на History Channel беше емитувано кратко информативно видео за големиот Канда Геоглиф...

Темпирана бомба: Езеро кое ќе експлодира секоја секунда!

Голем облак на јаглероден диоксид се протегал над езерото Нијос и долината околу него во близина на Камерун и Нигерија на 21 август 1986...

Грицкањето нокти е знак на перфекционизам

Многу луѓе мислат дека грицкањето нокти е навика за смирување на нервите, но анксиозноста можеби не е единствениот предизвикувач на оваа појава. Нови научни докази...

(ВИДЕО) Ја снимаше Месечината, кога покрај неа прелета нешто што го запрепасти

Типот, веројатно уште еден вљубеник во вселенскиот простор, особено импресиониран од нашиот природен сателит, ја снимаше Месечината и нејзините кратери. Видеото нема ништо досега невидено,...

Научниците тврдат дека за околу 17 години, ќе можеме да бидеме бесмртни

Вечен живот – тема на која компаниите како Гугл трошат милионски суми за да ја истражат. Научниците постојано се соочуваат со предизвици, иако досега е...

ФОТО: Змија се шеташе низ центарот на Скопје

Покрај убавините кои ни ги носи топлото време, можноста за пријатни прошетки по парковите низ градот, носи и работи од кои многу граѓани се...

Скопје го доби првиот 3Д пешачки премин како мерка против брзото возење

Јавното претпријатие „Улици и патишта“ почнува пилот – проект за исцртување на 3Д пешачки премини на скопските улици, јавува ТВ21. За почеток, меркава ќе...


Популарно