-2 C
Скопје
понеделник, декември 17, 2018

Научниците тврдат: Ни следуваат пеколно жешки години

Најновите истражувања направени преку математички модел резултираа со податоци според кои е утврдено дека наредните неколку години времето ќе биде исклучително жешко. Научниците преку математички...

Норвешка го доби својот прв РОБОТ-ПОШТАР, замена за поштенските сандачиња, а еве и како...

Норвешката пошта го претстави својот прв робот за доставување на писма и пакетич. Роботот од есен би требало да почне да доставува пошта на...

Спектакуларни чуда на Медитеранот само за вистинските љубители на природата (ФОТО)

Осум морски и историски градови, Медитеранот нуди спектакуларни чуда на природата, вклучувајќи и национални паркови. Пештерата Постојна, Словенија Толку голема што ќе ви биде потребен воз...

Вардарски: Македонската дама која има повеќе храброст од сите политичари заедно! (видео)

Вардарски: Ангелина Маркус за Македонските работи Ангелина Маркус (моминско презиме Шуплиновска) е родена во 1932 година во Тополчани, Прилепско. Таа е македонски автор, историчар и...

Отворен мистериозниот египетски саркофаг – ништо од гробот на Александар Македонски

30-тони тешкиот саркофаг кој беше откриен во историскиот град Александрија и најголемиот било кога откриен во Каиро, веднаш ги разгоре шпекулации во локалните, но...

Најопасната река на светот изгледа како питомо поточе: Од неа е скоро неверојатно да...

Кога ќе ја погледнете реката Варф која тече низ Јоркшир, никогаш не би сте помислиле дека тоа е најопасната река на светот. Ако влезете според...

„Геоглифот“ – гробот на Александар Македонски или обичен воен ров?

Големиот геоглиф во Овчеполието, за кој археолозите тврдат дека е само обичен ров од Балканските и Првата светска војна, и покрај напредните истражувања од...

Македонската свилена буба и свиларството

Според исечок од старо списание (1922 година), објавено на страницата www.ovcepole.info, свиларството во Македонија прекинало пред околу век и половина.

Радиоактивни ѕверови ја загрозуваат планетата: Научниците со право се плашат од волците од Чернобил...

Волците кои живееле на местото на најголемата светска еколошка катастрофа- Чернобил, сега живеат во остатокот од светот, а научниците се плашат дека тие можат...

НАСА испраќа сонда кон Сонцето

Мисијата, која би требало да трае седум години, има за цел да се дојде на околу 6,1 милион километри од Сонцето. За споредба, најблискиот...

Популарно