5.6 C
Скопје
недела, март 24, 2019

Од Лондон до Њујорк за само 3 часа! (ВИДЕО)

Новиот авион би требало да се појави до 2020-та година, а се проценува дека цената за еден билет од Лондон до Њујорк би чинела...

Европската сонда се упати кон Марс

Европската вселенска агенција очекува дека експериментална сонда во средата ќе слета на Марс Контролата на мисијата во Германија со аплауз ја пречека веста за успешното...

ЕУ може да заштеди милијарди долари од обновливите енергетски извори

Евроспката унија може значително да ја зголеми употребата на обновливи извори на енергија, заштедувајќи милијарди долари, се наведува во истражувањето на Меѓународната агенција за...

НАСА откри две нови планети „супер-Земја“ и „топла Земја“ – еве какви се таму...

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој бара планети надвор од Сончевиот систем,  пет месеци по лансирањето, откри две оддалечени планети. Сателитот на НАСА, ТЕСС, ги откри...

НАСА во четврток ќе објави ново откритие на ловецот на планети Кеплер

Американската вселенска агенција НАСА за во четврток најави посебна конференција за новинари, а научната јавност и медиумите шпекулираат дека станува збор за докази за...

Руска компанија воведува софтвер за читање на емоции

Технологијата за читање на емоции наскоро би можела да се користи од страна на полицијата откако руската компанија „NTechLab“ креираше софтвер кој може да...

Нова верзија за раѓањето на животот на Земјата

Научниците од Единбургскиот универзитет сметаат дека животот на Земјата може да бил пренесен од космички прав, објави Phys.org. Научниците сметаат дека силните струи на космичкиот...

НАСА со нуклеарни роботи ќе бара вонземјани

Научниците, вклучувајќи ги и истражувачите во НАСА, предложиле план за создавање нуклеарни роботи, кои би требало да копаат длабоко во центарот на месечината на...

Најопасната река на светот изгледа како питомо поточе: Од неа е скоро неверојатно да...

Кога ќе ја погледнете реката Варф која тече низ Јоркшир, никогаш не би сте помислиле дека тоа е најопасната река на светот. Ако влезете според...

„Геоглифот“ – гробот на Александар Македонски или обичен воен ров?

Големиот геоглиф во Овчеполието, за кој археолозите тврдат дека е само обичен ров од Балканските и Првата светска војна, и покрај напредните истражувања од...


Популарно