-2 C
Скопје
понеделник, декември 17, 2018

Живиот свет на Земјата бил збришан пред 2,6 милиони години – еве ја причината

Според научната теорија посветена на овој феномен, пред 2,6 милиони години, невообичаено силна светлина го облеала до праисториското небо над Земјата задржувајќи го во...

Што тврди науката за хорор филмовите

Научниците тврдат дека хорор филмовите можат да го подобрат вашето здравје. Сепак, тоа може да зависи од тоа колку сте се исплашиле додека сте го...

Кој беше најлошиот период во историјата на човештвото?

Во моментов живееме во најбезбедното време во човековата историја. Се разбира, „силната политика” се врати, а многу од најголемите проблеми на планетата остануваат нерешени....

НАСА: Инсајт леталото безбедно слета на Марс

Беспилотното летало на ц безбедно слета на Марс со што ја почна својата двегодишна мисија како прв објект дизајниран да ја истражи длабоката внатрешност...

Стриминг во живо од слетувањето на сондата „InSight“ на Марс

Скопското астрономско друштво вечер во кафе „Ли“ организира следење во живо на слетувањето на сондата „InSight“ на површината на Марс. Сондата „InSight“ седум месеци „патуваше“...

Аукција во Израел: Писмо на Ајнштајн за антисемитизмот продадено за 32.000 долари

Писмо на Алберт Ајнштајн во кое тој говори за зголемувањето на антисемитизмот во Германија во 20-те години од минатиот век, беше продадено на аукција...

Крајот на нашата планета: Земјата би била уништена на три начини

Британскиот космолог и астрофизичар, Мартин Рис, во својата најнова книга „On The Future: Prospects for Humanity“, меѓу другото, тврди дека Големиот хадронски судирач (LHC)...

НАСА има намера да ја задржи водечката позиција во вселената

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) почнува нова етапа во истражувањата на Месечината и Марс, со што има намера да ја задржи водечката...

НАСА откри две нови планети „супер-Земја“ и „топла Земја“ – еве какви се таму...

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој бара планети надвор од Сончевиот систем,  пет месеци по лансирањето, откри две оддалечени планети. Сателитот на НАСА, ТЕСС, ги откри...

НАСА лансираше нов топлотен штит наменет за Марс

Американската Национална воздухопловна и вселенска агенција (НАСА) вчера го лансираше и тестираше новиот топлотен штит, налик на чадор, којшто отвара можности за испраќање луѓе...

Популарно