7 C
Скопје
вторник, октомври 16, 2018

НАСА има намера да ја задржи водечката позиција во вселената

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) почнува нова етапа во истражувањата на Месечината и Марс, со што има намера да ја задржи водечката...

НАСА откри две нови планети „супер-Земја“ и „топла Земја“ – еве какви се таму...

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој бара планети надвор од Сончевиот систем,  пет месеци по лансирањето, откри две оддалечени планети. Сателитот на НАСА, ТЕСС, ги откри...

НАСА лансираше нов топлотен штит наменет за Марс

Американската Национална воздухопловна и вселенска агенција (НАСА) вчера го лансираше и тестираше новиот топлотен штит, налик на чадор, којшто отвара можности за испраќање луѓе...

Научниците тврдат: Ни следуваат пеколно жешки години

Најновите истражувања направени преку математички модел резултираа со податоци според кои е утврдено дека наредните неколку години времето ќе биде исклучително жешко. Научниците преку математички...

Норвешка го доби својот прв РОБОТ-ПОШТАР, замена за поштенските сандачиња, а еве и како...

Норвешката пошта го претстави својот прв робот за доставување на писма и пакетич. Роботот од есен би требало да почне да доставува пошта на...

Спектакуларни чуда на Медитеранот само за вистинските љубители на природата (ФОТО)

Осум морски и историски градови, Медитеранот нуди спектакуларни чуда на природата, вклучувајќи и национални паркови. Пештерата Постојна, Словенија Толку голема што ќе ви биде потребен воз...

Вардарски: Македонската дама која има повеќе храброст од сите политичари заедно! (видео)

Вардарски: Ангелина Маркус за Македонските работи Ангелина Маркус (моминско презиме Шуплиновска) е родена во 1932 година во Тополчани, Прилепско. Таа е македонски автор, историчар и...

Отворен мистериозниот египетски саркофаг – ништо од гробот на Александар Македонски

30-тони тешкиот саркофаг кој беше откриен во историскиот град Александрија и најголемиот било кога откриен во Каиро, веднаш ги разгоре шпекулации во локалните, но...

Најопасната река на светот изгледа како питомо поточе: Од неа е скоро неверојатно да...

Кога ќе ја погледнете реката Варф која тече низ Јоркшир, никогаш не би сте помислиле дека тоа е најопасната река на светот. Ако влезете според...

„Геоглифот“ – гробот на Александар Македонски или обичен воен ров?

Големиот геоглиф во Овчеполието, за кој археолозите тврдат дека е само обичен ров од Балканските и Првата светска војна, и покрај напредните истражувања од...

Популарно