22 C
Скопје
недела, септември 23, 2018

104 години од Тиквешкото востание – Првиот народен отпор против српскиот окупатор

Во Кавадарци денеска беа одбележани 104 години од Тиквешкото востание. Ова востание претставува прв појавен облик на масовен отпор на македонскиот народ, во делот...

ЛДП: Наместо ветените 72 милиони евра, инвеститорот на ВМРО-ДПМНЕ во депонијата Дрисла за 5...

По 11 години владеење, ВМРО ДПМНЕ конечно се сети на проблемот со управување со отпадот. Покрај ова, не треба да се заборави дека ВМРО...

ВМРО- ДПМНЕ: СДС продолжува да работи на штета на граѓаните на Република Македонија

СДС продолжува да работи на штета на граѓаните на Република Македонија. Откако СДС е на власт, единствено што се реализира се антиреформи. Граѓаните се сведоци...

Погледнете дел од дисперзираните студии кои СДСМ ги укинува

Владата на СДСМ преку Министерството за образование ги укина дисперзираните студии на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, а на другите универзитети ги редуцираше. Откако првата...

ВМРО- ДПМНЕ: Граѓаните со нетрпение очекуваат СДС да ги исполни дадените ветувања

СДС и нивните коалициски партнери со сопствената неспособност го загрозија здравјето на граѓаните и животната средина ризикувајќи да ја претворат Струга од бисер на...

ВИДЕО: 27. роденден на ВМРО-ДПМНЕ – Борбата за подобра Македонија никогаш не престанува, битката...

ВМРО-ДПМНЕ денеска прославува 27 години од постоењето на политичката партија или 124 години од основањето на Организацијата. „Единствени” е слоганот со кој ќе се одбележи...

Времето денес

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со засилен северен ветер и со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи...

ВМРО- ДПМНЕ: Владата на СДС и нивните коалициски партнери ја покажуваат сета своја неспособност...

Владата на СДС и нивните коалициски партнери ја покажуваат сета своја неспособност и незаинтересираност за проблемите на граѓаните во Струга. Девет дена гори депонија...

МЕТЕО: За викендот северен ветер и пад на температурите

Во текот на ноќта од север се очекува да навлезе влажна постудена воздушна маса со посилен северен ветер во Македонија што ќе ги спушти дневните...

Костовски: Алаѓозовски исто како Заев пред камери зборува едно, а во министерството работи сосема...

Владата на СДС не е реформска туку антиреформска. Еден од првите проекти на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, не е некоја нова инвестиција во...

Популарно