3 C
Скопје
петок, декември 14, 2018

ЕK ПОТВРДИ: Албанија е шампион во интеграциите – Бујар Османи одработи за Бушати?

Според извештајот на Европската Комисија, „шампион“ во евроинтеграциите во регионот е Албанија и се наоѓа пред Македонија, пишува Радио Слободна Европа чии дописниците од Брисел имале увид во...

Заев се луксузира со мотор од 30.000 евра – Во анкетниот лист не пријавил...

Премиерот Зоран Заев на мотоцикл денеска дојде од Струмица во Крушево, каде му беше гостин на градоначалникот Томе Христоски, по повод неговиот именден. Заев пристигнал...

Две жени нападнати во Карпош: Манијак се соблекол гол и тргнал да силува…

Според изнесените информации од страна на полицијата, вчера во 11:30 часот во Полициската станица Карпош, О.К.Л. (42) од Скопје пријавила дека истиот ден околу...

Вардар во 93 минута се спаси од пораз против Шкупи

кипата на Вардар ремизираше со Шкупи денеска на Националната Арена „Филип Втори“ во рамки на 27. коло од Првата лига. Голот вреден бод за „црвено-црните“...

Македонска граматика од Пулевски печатена во Софија во 1880 година!

Ѓорѓија Пулевски или Ѓорѓи Пулевски (1817 – 1893) е македонски писател, лексикограф, историчар и воен водач.  Тој е автор на првата печатена македонска граматика...

Мицкоски за обвинувањата од ЕЛЕМ: Миновски ако не се извини, следува тужба, ова е...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се огласи на социјалните мрежи по обвинувањата од генералниот директор на ЕЛЕМ, Драган Миновски на денешната прес-конференција. Мицкоски вели дека прес...

Скандал: Владата и градоначалниците на СДСМ рушат споменици на македонски херои, а се носат...

Владата одобрила градење на споменик на Бугаринот Константин Каварналиев во Дојран, покажува документот кој го објавува порталот Лидер. Во 1916 година, кога регионот е окупиран...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните осиромашуваат, економијата тоне, а владата мести тендери за богатење на сметка на...

Граѓаните осиромашуваат и живеат се потешко, економијата тоне, а владата мести тендери за богатење на сметка на буџетот. Владата на криминален и нетранспарентен начин фаворизира...

Денес температурата до 25 степени, од утре пресврт во времето

Времето ќе биде претежно облачно и релативно топло со умерен до засилен ветер од југоисточен правец, а кон крајот на денот во западните делови...

ДПА стана дел од „владата“ на ниво на град Скопје

И додека ДПА сé уште чека да влезе во владата на премиерот Зоран Заев, оваа партија веќе стана дел од „владата“ на ниво на...

Популарно