27 C
Скопје
понеделник, август 20, 2018

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани...

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен...

Костовски: Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик – целата...

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на...

Грчева: Ги повикувам луѓето да ги запомнат пратениците по име и презиме кои ја...

Јас ги повикав луѓето да ги запомнат овие пратеници бидејќи се уникатни, бидејќи тие ја редефинираа нашата држава, рече Солза Грчева во емисијата „Ѕид“...

ПРОВОКАЦИИТЕ ПОЧНАА: Албанците од денес одбиваат да зборуваат Македонски! (ФОТО)

Порталот „Инфоњуз“ објавува сведоштва кои пристигнале до нивната редакција, но и поплаки од читатели кои уште првиот ден од изгласувањето на Законот за јазиците...

ВМРО-ДПМНЕ: Да запре агонијата во која западна општеството

„Граѓаните на Република Македонија вчера ја видоа сета деструкција на власта и антидржавните политики што се спроведуваат, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Без опозиција,...

Комплетна смена во ИК на ВМРО – ДПМНЕ, двајца кандидати за Генерален секретар

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, денеска треба да го избере новиот состав на Извршниот комитет на партијата. Членовите се избираат на предлог на новиот лидер Христијан...

Ѓуркова: Со Законот за јазици се губи кохезивноста на македонскиот јазик

Александра Ѓуркова, научен советник во Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје, смета дека со Законот за употреба на јазиците изгласан денеска, со...

Еве што сè ќе стане двојазично со имплементација на новиот закон за јазици

Законот за употреба на јазиците, кој со 69 гласа ЗА, ниту еден против и воздржан беше изгласан во Собранието на Република Македонија, предвидува низа...

„Комунална хигиена“ пред времето со двојазичните сметки за ѓубре

Уште недонесен Законот за употреба на јазиците, со кој албанскиот од денеска станува двојазичен на целата територија на Македонија, Јавно претпријатие „Комунална хигиена“ –...

Обединетата Македонска Дијаспора повика на протест пред Белата Куќа и Стејт Департментот на САД

Претседателот на Обединетата Македонска Дијаспора која има седиште во Вашингтон и регионални канцеларии во неколку земји на различни континенти, вечерва повика на масовни демонстрации...

Популарно