30.4 C
Скопје
петок, август 23, 2019

Александар Македонски и цар Самуил зборувале ист јазик – потврдува книга објавена во Венеција...

Во оваа исклучително интересна книга што се чува во НУБ „Св.Климент Охридски“, професор Винко Прибојевич, користејќи голем број цитати од грчки и латински писатели,...

ВМРО-ДПМНЕ: Не е постигнат договор за коалицирање со ДУИ – Нови избори се зрело...

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека не е постигнат договор за коалицирање со партијата ДУИ. Од партијата на мандатарот Груевски, исто така информираат дека очигледно некој сака да...

Тодор Петров: Џес Бејли повеќе не е амбасадор на САД во Македонија

Џес Бејли ниту не успеа да му се изнарадува во живо на производот од неговата “невозможна мисија“ во Македонија. Му честита во живо на...

Груевски: Кад­ров­ски про­ме­ни и ос­ве­жу­ва­ња ќе има, нај­мно­гу во т.н. трет еша­лон

Во интервјуто за „Дневник“, објавено непосредно пред да го добие мандатот за составување влада од претседателот на државата Ѓорге Иванов, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола...

Чилиманов: Уште неизбрана соросоидната власт, а ОН бараат изградба на бегалски камп во Демир...

Новинарот и член на граѓанското здружение „Стоп операција Сорос“, Цветин Чилиманов на својот Фејсбук профил објави документ со кој ОН бараат изградба на бегалски камп...

ФОТО: Ексклузивен документ – Сите словенски јазици потекнуваат од македонскиот јазик

Документ кој датира од 1967-та, 1968-та и 1969-та година беше ексклузивно обелоденет во „Отворено студио“ на ТВ НОВА, во второто издание на емисијата „Кој...

Јане Ченто на Фејсбук: Ова е планот на албанците за прифаќање на платформата

Сте се запрашале ли зошто толкав притисок и уцени од страна на албанците за да биде Македонија двојазична, албанците да се пишат како државотворен...

КНИГА ОД XVI ВЕК: Русите со факти го потврдија Македонското потекло на Александар Македонски

Книга со наслов „Илустрирани белешки“ од XVI век, II том,  Наслов - „Александар, царот Македонски“ Во вториот том од повеќетомното издание на Илустрирани белешки е...

Иванов: Владата не доби мандат за промена на идентитетот и откажување од дијаспората

Ниеден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ. Мнозинството македонски граѓани не гласале за програма во која е предвидена промена на...

Џејсон Мико објави таен документ: Меморандум за „Северна“

Меморандум До: професорите, бирократите, аналитичарите, политичарите, новинарите, културњаците, Владата на Северна Македонија и сите што се на наша страна Од: Луис Сифер Дата: Февруари 2019 Предмет: Одобрениот наратив...

Популарно