4.7 C
Скопје
сабота, февруари 22, 2020

Мицотакис: Владата на Скопје не може да формулира национална линија, доцна е за национален...

Претседателот на опозициската Нова демократија повторно упати остри критики до актуелната грчка Влада, за политиката што ја води, како во економијата така и во...

Мицкоски во посета на Валандово: Граѓаните му се пожалија на реваншизам од Владата, тој...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше на терен во Валандово. Тој го посети пазарот каде денес, во среда, е пазарен ден. Оствари средба со...

Џафери категоричен: Рокот истекува денес, Иванов е обврзан да го потпише законот

Талат Џафери останува на ставот дека претседателот Иванов имал 7 дена да се произнесе по законот за употреба на јазиците кој е изгласан во...

Шекеринска-Џаникли: Македонија и Турција се две пријателски и братски земји меѓу кои има искрена...

Министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска престојува во официјална посета на Република Турција. Посетата се реализира на покана на министерот за национална одбрана на Турција, Нуретин...

СЈО го презема случајот „Монструм“ за масакрот кај Смилковци

Специјалното јавно обвинителство воспоставило надлежност за предметот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковско Езеро во април 2012 година. – Се надеваме дека за рочиштето во...

СЈО отвори истрага против Груевски и Ахмети за одложување на пописот

Специјалното јавно обвинителство денеска објави три нови истраги под имињата „Попис“, „Моќник“ и „Актор“ против 25 физички и четири правни лица за кривични дела...

Маџовска: Законот за јазици создава нови поделби и тензии во општеството

Професорката Симона Грујовска Маџовска од Институтот за македонски јазик во своето гостување на емисијата Само вистина на Канал 5 го кажа својот став за...

АНКЕТА: Мнозинството Грци не сакаат име со терминот Македонија

Повеќе од половината Грци, или 56.5 отсто, посакуваат терминот Македонија да не биде вклучен во името на нашата земја, но само четири од 10...

Се интензивира процесот за изнаоѓање решение за спорот за името

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на 30 март во Виена ќе имаат заедничка средба со...

ТРАГЕДИЈА: Почина битолчанецот кому пред два месеци му изгореа сопругата и синот

Во урнатините од опожарената куќа, почина битолчанецот Томе А. (60), неполни два месеца откако во пожар во куќата на улицата „Девејани” во Битола живи...

Популарно