1 C
Скопје
сабота, јануари 19, 2019

Пет и пол милиони денари за Народниот Музеј на Свети Николе во 2017 година

Општинската Установа Народен Музеј Свети Николе за 2017 година аплицираше во Министерство за Култура и доби два проекти. Првиот е за нова постојана археолошка поставка...

Премиерна изведба на „Трудна приказна“ од Благица Секулоска

Театар Комедија денес ја најави својата најнова премиера „Трудна приказна“ од Благица Секулоска, а во режија на Лидија Дедовиќ, која ќе се изведе денес во...

Утре е Свети Атанасиј- студот ќе замине, денот ќе биде подолг

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) утре е 18 јануари. Утре е Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото...

Две нови премиери во Битолскиот театар

Ансамблот на Битолскиот народен театар почна со подготовка на две нови театарски премиери. Станува збор за претставите „Пијани“ од современиот руски автор Иван Винипаев, во...

Концерт на Македонската филхармонија во чест на Саша Николовски-Ѓумар

Македонската филхармонија на 2 февруари во Домот на АРМ ќе одржи симфониски концерт „Поезија и драма“, кој ќе биде посветен на прерано починатиот, еден...

Над 4 милијарди денари е буџетот за културата – Презентирани проектите за 2017

Буџетот на Министерството за култура за 2017 година изнесува речиси 4,1 милијарди денари и во споредба со буџетот за 2016 е поголем за 15,43 отсто. Програмските...

Започна Вевчанскиот карневал: Ова се највпечатливите маски годинава на карневалот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

СОРОС во Македонија, Шарена револуција, федерализација и кантонизација на државата… се само дел од највпечатливите маски на овогодинашниот Вевчански карневал. Покрај традиционалните зет, невеста, ѓаволите...

Василичари, Сурвари, Голомари, Страчинари – ритуалните „воини“ на доброто против злото

Периодот помеѓу Божик до Богојавление во традиционалните верувања е одбележен како права глува доба во годината, па меѓу народот овие денови се нарекуваат „глуви...

10 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ: Кривопаланечниот музеј одбележа успешна 2016 година

Во 2016-та ЛУ Градски музеј Крива Паланка одбележа десет години од основањето, а јубилејот го одбележа со голем број настани, изложби и промоции на...

Реконструкција на тремот пред црквата во Богословец, секоја помош е добродојдена

Црква “Свети Јован Богослов” – Богословец. Изградена е во 1825 година од непознати мајстори, од кој период се и иконите, во најголем дел од...

Популарно