22 C
Скопје
недела, септември 23, 2018

Василичари, Сурвари, Голомари, Страчинари – ритуалните „воини“ на доброто против злото

Периодот помеѓу Божик до Богојавление во традиционалните верувања е одбележен како права глува доба во годината, па меѓу народот овие денови се нарекуваат „глуви...

10 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ: Кривопаланечниот музеј одбележа успешна 2016 година

Во 2016-та ЛУ Градски музеј Крива Паланка одбележа десет години од основањето, а јубилејот го одбележа со голем број настани, изложби и промоции на...

Реконструкција на тремот пред црквата во Богословец, секоја помош е добродојдена

Црква “Свети Јован Богослов” – Богословец. Изградена е во 1825 година од непознати мајстори, од кој период се и иконите, во најголем дел од...

„ПОВТОРНО ВЕЛИЧЕСТВЕНА“ од Доналд Џ. Трамп, ексклузивно на македонски јазик

Најцитираната и најпродаваната книга „Повторно величествена ‒ Како да ја поправиме нашата осакатена Америка” од г. Доналд Џ. Трамп, новоизбраниот претседател на САД, книгата...

АНИМИРАНИ ФИЛМОВИ: „Ново киноутро“ од 9-ти до 20 јануари

Кинотеката на Македонија и оваа година за време на зимскиот распуст организира дневна филмска програма „Ново киноутро“, во која од 9-ти до 20 јануари...

УТРЕ НА МРТ: Збор – Македонски крими филм

Утревечер (четврток, 5.1.2017 година) од 20:50 часот на МРТ ќе имате можност да го гледате играниот филм „Збор“ (на англиски: Be Loyal), снимен по...

ФОТО: Бигорски доби резба идентична на постојниот иконостас

Во пресрет на големиот православен празник Христовото раѓање - Божик, познатото македонско древно светилиште, манастирот „Свети Јован Крстител“, попознат како Бигорски манастир, доби целивална-резбан...

ИНТЕРВЈУ: Кога Никола Ристановски беше студент „Квадрирав во прва и учев кампањски“

Добрите професори ќе те научат дека си важен, дека можеш да промениш многу работи, дека многу работи зависат од тебе, дека знаењето не е...

Кој го убил Кочо Рацин?

Смртта на Рацин сеуште е енигма. Официјалните историски податоци говорат дека бил убиен случајно, но сведоштвата на неговите современици зборуваат поинаку. Кој го убил...

Најучениот човек во Римското царство бил роден во Скопје

Јустинијан Први, е името на еден од најважните владетели на Источното римско царство, според некои, можеби и најважниот, особено поради неговиот придонес кој се...

Популарно