9 C
Скопје
четврток, март 21, 2019

Денеска се слават светите маченици кои беа распнати на крст

Денеска е Св. маченици Тимотеј и Мавра. Овие маченици потекнуваа од Тиваида, а таму и живееа за време на царувањето на Диоклецијан. Тимотеј беше отец во...

Руско-македонскиот филм „Хармс“ селектиран за фестивал во Шангај

Филмoт „Хармс“ во режија на Иван Болотников, копродукција на „Пролајн филм“ од Санкт Петербург и Мануфактура продукција од Скопје, е селектиран во главната натпреварувачка...

Фестивал на куклени театри „Дебарска кукла“

Во организација на здружението за уметност, култура и заштита на културното наследство „Арт-Култ 57“ за првпат во Дебар ќе биде одржан Фетивал на куклени...

Промовирана книга за создавањето на независна Република Македонија

По повод четврт век од стекнување на државноста и осамостојување на Република Македонија од печат излезе делото "Создавањето на независна Република Македонија: внатрешни состојби...

Балканска турнеја на мјузиклот „Тајно моја“ и две хуманитарни изведби на МОВ

Мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески во октомври ќе биде изведен во неколку држави од поранешна Југославија. Закажани се изведби во арените во Белград,...

МТФ „Војдан Чернодрински“ од 9 до 16 јуни во Прилеп

На годинашното 52-то издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп од 9-ти до 16-ти јуни во конкуренција за награди ќе бидат 12...

„Златен грифон“ за филмот „Златна петорка“

На филмскиот фестивал во Перуџа, кој се одржа од 1 до 7 мај, македонскиот филм „Златна петорка“ ја освои наградата за најдобар странски филм...

Заложбите за женските права низ предавање, дебата и изложба

Францускиот институт во Скопје денеска, вторник, 9 мај, во 19 часот, во ЕУ инфо центарот организира предавање и дебата на тема “Еднаквоста помеѓу жените...

Започнува 62-то издание на Евровизија

Во Киев денеска почнува 62-то издание на Евросонгот. На првата полуфинална вечер ќе настапат 18 земји. Најпопуларниот европски музички натпревар годинава се одржува во главниот...

Седумдесет години организиран фолклор во Вевчани

Културно-уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани со концерт одбележа 70 години организиран фолклор во Вевчани... – Вевчани е стара населба. Фолклорната традиција е стара колку и...


Популарно