14 C
Скопје
понеделник, мај 28, 2018

Имагинариумот на Доктор Сонѕе на гости во Македониум на Тв Сонце (видео)

Имагинариум е втора книга на Никола Ристевски, прва во печатена верзија. Во последните пет години авторот има подготвено уште шест други книги на различни...

Театар Комедија: Годинава репертоарната политика ја вртиме кон светските класици

Театар Комедија годинава ја свртува својата репертоарна политика кон светските класици на комедиографијата и со тоа сака да наметне еден поинаков пристап кон својот...

ВИДЕО: Премиера на швајцарскиот филм „Скиците на Лу“

Швајцарскиот филм „Скиците на Лу“ , во режија на швајцарската режисерка Лиза Балтер, со Лилиан Амуат и албанскиот актер од Косово, Дашмир Рустеми во...

Морници лазат од Страшниот суд во манастирот Св. Архангел Михаил

Многупати сме читале за различни претставувања на пеколот од задргробниот живот во кој голем број на луѓе веруваат, сме го замислувале на ваков или...

Пет и пол милиони денари за Народниот Музеј на Свети Николе во 2017 година

Општинската Установа Народен Музеј Свети Николе за 2017 година аплицираше во Министерство за Култура и доби два проекти. Првиот е за нова постојана археолошка поставка...

Премиерна изведба на „Трудна приказна“ од Благица Секулоска

Театар Комедија денес ја најави својата најнова премиера „Трудна приказна“ од Благица Секулоска, а во режија на Лидија Дедовиќ, која ќе се изведе денес во...

Утре е Свети Атанасиј- студот ќе замине, денот ќе биде подолг

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) утре е 18 јануари. Утре е Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото...

Две нови премиери во Битолскиот театар

Ансамблот на Битолскиот народен театар почна со подготовка на две нови театарски премиери. Станува збор за претставите „Пијани“ од современиот руски автор Иван Винипаев, во...

Концерт на Македонската филхармонија во чест на Саша Николовски-Ѓумар

Македонската филхармонија на 2 февруари во Домот на АРМ ќе одржи симфониски концерт „Поезија и драма“, кој ќе биде посветен на прерано починатиот, еден...

Над 4 милијарди денари е буџетот за културата – Презентирани проектите за 2017

Буџетот на Министерството за култура за 2017 година изнесува речиси 4,1 милијарди денари и во споредба со буџетот за 2016 е поголем за 15,43 отсто. Програмските...

Популарно