-2 C
Скопје
вторник, февруари 19, 2019

Во четврток е Свети Атанасиј, после овој празник се е полесно…

На 31 јануари месецов е Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас,...

Дознајте повеќе за манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (27)

РАЗГОВОРИ И НАСТАНИ ЗА СВЕТА БОГОРОДИЦА – III ДЕЛ Исто  така при нашата посета на манастирот Света Богородш како Слимнички манастир, кога се празнува Мала Богородица...

Бог е Оној за Кој вреди да страдаме до крајот

Страдањето во овој свет е неизбежно. Но, само страдањето заради Божјата вистина нѐ носи во вечниот живот. Страдањето е еден од најголемите учители. С....

Петре Шилегов парите наменети за култура на Град Скопје ги подели на најблиските (ФОТО)

Град Скопје ги објави добитниците на Конкурсот за финансирање на манифестации, проекти и творештво на други корисници и чинители преку кои се остварува локалниот...

ВИДЕО: Како ќе му забранат на Дадо Топиќ да пее „Tamo gdje vječno sunce...

Македонија не живее само во македонските срца, туку и во срцата на сите оние кои знаат за неа, кои пишуваат за неа, кои пеат...

Православен календар: Преподобен Јоаникиј Ракотински – 24.01.2019 (ВИДЕО)

Од житието на Преподобниот Јоаникиј Ракотински Не може да се сокрие светило што се наоѓа на врв планина и Не се става светило под поклоп...

ВИДЕО: Македонска носија од Мариово цел ден се прикажувала на „Тајмс Сквер” во Њујорк

Мариовска свадбена носија со слоганот „Maкедонија: Прекрасна, пријатна, фасцинантна! Истражи ја македонската културна уметност”, цел ден се прикажувала на видео панел на познатиот „Тајмс...

Каролина заедно со Македонската филхармонија во деновите на љубовта во живо во Скопје!

Големо задоволство ни е да ви го најавиме нашиот следен проект за 2019 година – нашата најголема музичка ѕвезда, Каролина Гочева, за прв пат...

Денес е голем празник: Строг пост за Крстовден, ова треба да го направите

Големиот Христијански празник, Крстовден се празнува денес. Верниците овој голем празник го слават во пост, со одење во црква и палење свеќа, се прекрстуваат...

ВЕВЧАНИ ПОРАЧА: „Забранет влез за кучиња и северо-македонци“

Мал е плоштадот во Вевчани да ги собере илјадниците посетители кои денеска го чекаа почетокот на познатиот Вевчански карневал. Поворката на маскираните василичари почна,...


Популарно