-2 C
Скопје
вторник, февруари 19, 2019

Културните работници до Владата и Министерството за култура: После ова ќе снемаме квалитетна култура,...

Резултатите од Годишната програма на Министерството за култура за финансирање на дејности од областа на културата, предизвикаа бура од реакции меѓу културните работници. И уште...

Чудотворен камен во манастирот Свети Никита во Скопска Црна Гора лекува и иcполнува желби

Застани на каменот во манастирот Свети Никита, сврти се трипати, поклони се и замисли желба, моштите на cветецот ќе ти ја исполнат. Во потрага по...

Сашо Тасевски: Друштво кркајте си субвенции и без паламудење, земете парите, напрајте си проектче...

Екс-директорот на Драмски театар Сашо Тасевски преку својот Фејсбук профил упати порака до власта „Друштво кркајте си субвенции и без паламудење, земете парите, напрајте си проектче...

Се укинува ли наградата „Гоце Делчев“?

Непосредно пред одбележувањето на 4 февруари – денот на раѓањето на Гоце Делчев, македонскиот национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската...

Тони Михајловски: Културата ни се распаѓа, како и се останато

Приказната за пропаѓањето на Прилепскиот театар викендов ја разбранува јавнота. Глувци шетаат на сите страни, умираат скриени по кошињата, кога врне често пати тече вода...

„Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија?“ – најубавите цитати...

Денеска се одбележуваат 147 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, еден од најзначајните ликови во македонската историја кој уште пред еден век се...

Горан Стефановски ќе добие споменик во Дебар Маало, спроти „Идадија“

Општина Центар ќе подигне споменик на македонскиот драматург Горан Стефановски во Дебар Маало. Иницијативата за споменикот ја поднеле од Македонската академија на науките и...

За наградата „Роман на годината 2018“ конкурираат 36 романи

Триесет и шест романи се пријавени на 20-тиот конкурс за наградата „Роман на годината 2018“, која ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на...

Пијанистот Арда Мустафаоглу На Натпревар Во Франција

Младиот пијанист Арда Мустафаоглу идниот месец ќе биде меѓу дванаесет пијанисти учесници на 18-от Меѓународен пијанистички натпревар „Piano campus“ кој од 15 до 17...

Денеска е Свети Атанасиј, после овој празник сѐ е полесно…

Денеска е Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе,...


Популарно