26 C
Скопје
петок, јули 20, 2018

Во четврток e голем празник: Еве што мора да знаете ако имате деца

Во четврток, на 19 јули по нов календар, се прославува Преподобен Сисој Велики – заштитник на децата и брз помошник во секоја тага и...

Викенд предлог: Црква Св. Ѓорѓи – Старо Нагоричане

Свети Ѓорѓи (позната и како Великомаченик Георгиј) е средновековна црква сместена во средиштето на селото Старо Нагоричане (15км од Куманово). Овој средновековен храм се истакнува по својата...

Светска премиера на „Исцелител“ нa филмски фестивал во Солун

Долгометражниот игран филм „Исцелител“ на македонскиот режисер Ѓорче Ставрески вечерва ќе има светска премиера на 58. издание на Меѓународниот филмски фестивал во Солун. Во дебитантскиот...

Археолошкиот локалитет „Билазора“ – пример за негрижата за културното наследство

Многумина читатели го посетувале археолошкиот локалитет кај селото Кнежје во Општина Свети Николе, за кој се верува дека е античкиот пеонски град „Билазора“, односно...

Центарот за култура „Марко Цепенков“ од Прилеп предводник на културата и уметноста во Македонија

Во временскиот период од 2007 до 2017 година НУЦК „Марко Цепенков“од Прилеп оствари завидни резултати на полето на културата и уметноста, но и во...

„ПОВТОРНО ВЕЛИЧЕСТВЕНА“ од Доналд Џ. Трамп, ексклузивно на македонски јазик

Најцитираната и најпродаваната книга „Повторно величествена ‒ Како да ја поправиме нашата осакатена Америка” од г. Доналд Џ. Трамп, новоизбраниот претседател на САД, книгата...

Велешкиот театар со „Синиот портокал“ на Скопско лето

Велешкиот театар вечер на малата сцена на Македонскиот народен театар во рамки на фестивалот „Скопско лето“ ќе ја изведе претставата „Синиот портокал“ од Џо...

Педагошкиот факултет – Скопје одбележува 70 години постоење

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска со Свечена академија ќе го одбележи 8 Декември, празникот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски, како и јубилејот...

Прекрасна изведба на Perfect Symphony: Ед Ширан и Андреа Бочели ги воодушевија обожавателите

Популарниот Ед Ширан имаше на неговиот концертот на стадионот „Вембли“ во Лондон имаше специјален гостин - легендарниот Андреа Бочели. Тие заедно ја изведоа нивната заедничка верзија...

КУЛТУРА: Филмскиот фестивал за млади Џифони патува во Берово

На патувачкиот дел на Филмскиот фестивал за млади „Џифони во помалите градови од Македонија“, денеска и утре пред ученици од Берово ќе бидат прикажани...

Популарно