-2 C
Скопје
вторник, февруари 19, 2019

Македонскиот јазик во книгата на Тезеј Амброџио Албонесе од 1539 година

Како и во сите науки, така и во историјата сите дискусии треба да се водат аргументирано и со факти. А кога биле во прашање...

ФОТО: Ексклузивен документ – Сите словенски јазици потекнуваат од македонскиот јазик

Документ кој датира од 1967-та, 1968-та и 1969-та година беше ексклузивно обелоденет во „Отворено студио“ на ТВ НОВА, во второто издание на емисијата „Кој...

Петре М. Андреевски: Секој народ има свој предавник – Нашата историја е повеќе прочуена...

„Ама секоја куќа има свој нужник, што се вели, и секој народ има свој предавник. Нашата историја е повеќе прочуена со предавници отколку со...

Откриено старомакедонско писмо од пред 4.000 години

Откриени се првите пишани траги од старомакедонското писмо на територијата на Македонија, тврди д-р Душко Алексовски, професор по палеолингвистика и почесен претседател на Светската...

Македонче со ангелски глас: Ваков талент не се купува со субвенции (ВИДЕО)

Мила Пеовска од Македонски Брод е 11-годишно девојче со ангелски глас. Нејзините изведби на македонските народни песни се вистинско совршенство и оставаат без здив. Настапот кој...

Градот на Свети Никола во Овче Поле (видео)

Погледнете го вториот дел од мини серијалот за Овче Поле на „Ја сакам Македонија“ – утринската програма на Тв Сител. Новинар – Рената Блажевска, соговорници –...

ФОТО: Бигорски доби резба идентична на постојниот иконостас

Во пресрет на големиот православен празник Христовото раѓање - Божик, познатото македонско древно светилиште, манастирот „Свети Јован Крстител“, попознат како Бигорски манастир, доби целивална-резбан...

“Старите мачори” на Тодорица на сред Овче Поле (видео)

Тодоровата сабота е традиционален празник во градот Свети Никола во Овче Поле. Со децении на Тодорица се одржува Меѓународниот фестивал на изворен фолклор. Единствениот...

ВО НЕДЕЛА: „Невестинско поклонение“ во Конопница, кај Крива Паланка

Традиционалната културна манифестација „Невестинско поклонение на Свети Теодор Тирон 2017“, ќе се организира по осми пат во Крива Паланка в недела, 5 март, во...

Почина македонскиот Џими Хендрикс: ВЕЧНА ТИ СЛАВА КАНГО!

По тешко боледување на 67-годишна возраст денес во Кочани почина рокерот и гитарист Симеон Иванов - Канго. Симеон Иванов, роден во Кочани на 2 ноември 1951 година, каде...


Популарно