-1 C
Скопје
вторник, ноември 13, 2018

Недела на современ дански филм во Кинотека

Со проекција на  „Часот на рисот“  снимен во 2013 година, вечер од 20 часот во Кинотеката на Македонија ќе почне Неделата на современ дански...

Фосилите пронајдени во Пијанец – дел од првата научна монографија за фосилната фауна во...

Меѓународен тим  научници објавиjа нови податоци за доцномиоценската пикермијска фауна, врз основа на долгогодишно истражување на фосилни материјали од Македонијa. Научниците од Националниот природонаучен музеј...

Почна снимањето на новиот филм на Манчевски: „Врба” е љубовен филм за денешни и...

Љубовен, за денешни и дамнешни души е шестиот долгометражен игран филм „Врба” на Милчо Манчевски чие снимање почна денеска во близина на прилепското село Крушевица. Манчевски...

Несекојдневен мултимедијален концерт: Сонувања за заборавеното (ФОТО)

Во претесната сала на киното Мис Стон во Прилеп беше изведен навистина несекојдневен мултимедијален концерт насловен „Сонувања за заборавеното“. Притоа посетителите имаа ретка можност...

Бојаџи: Филмот е слободен! Вечерва ќе биде освоен Штип, ќе „падне“ ли и Струмица?

Режисерот на филмот „Ругање со Христос“, Јани Бојаџи преку својот Фејсбук профил објави дека македонската публика ќе може да го види филмот и покрај...

Филмот „Ругање со Христос“ од утре слободно ќе се прикажува

Државниот правобранител на Република Македонија утре ќе го повлече предлогот до Основниот суд Скопје 2 за изрекување на мерката времена забрана за прикажување на...

Бојаџи: Невиден фашизам, Владата сака да го спречи фестивалот „КинеНова“ поради премиерата на „Ругање...

Власта прави се за да го спречи одржувањето на филмскиот фестивал „КинеНова“, поради одржувањето на премиерата на македонскиот филм „Ругање со Христос“, напиша Јане...

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица- Мала Богородица

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во православните христијански храмови по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица. Црквата...

Комплексот Маркови кули претендира за Постојаната листа на УНЕСКО

Марковите кули над Прилеп претендираат од Привремената да бидат ставени на Постојаната листа на светско наследство УНЕСКО, со што оваа природна реткост би била...

Светилишта во Струшко: Црквата утврдена од апостол Павле и вратата на цар Самоул

Светилишта во Струшко Во селото Враништа, Струшко и денес постои црквата Св. Богородица која е во урнатини. Оваа единствена ориентална трикорабна базилика во Македонија е...

Популарно