33 C
Скопје
недела, август 19, 2018

Со Хомеровата „Илијада“ утре завршува 58 „Охридско лето“

Програмата на 58-мото издание на фестивалот „Охридско лето“ завршува утре со претставата „Илијада“ од Хомер во режија на Јернеј Лоренци, копродукциски проект на Словенечкиот...

Почина Оливер Драгојевиќ – ова е тажната приказна на балканската легенда која два пати...

Утрово Балканот се разбуди во шок и неверување дека легендарниот пејач Оливер Драгојевиќ почина утрово во пет часот во сплитската болница на 71 годишна...

Сеќавања за една вистинска случка од Кратово

Во селото Трновец живееле двајца браќа, Ѓорѓи и Спас. Во трончевска маала по чатал многу богати со овци, кози, волови, крави, бавчи, турците секој...

Вардарски: Македонската дама која има повеќе храброст од сите политичари заедно! (видео)

Вардарски: Ангелина Маркус за Македонските работи Ангелина Маркус (моминско презиме Шуплиновска) е родена во 1932 година во Тополчани, Прилепско. Таа е македонски автор, историчар и...

Поради политички притисоци и уцени, директорот Наџи Шабан поднесе оставка

Во оставката адресирана до министерот за култура, вршителот на должноста директорот на Турскиот театар, Наџи Шабан вели дека се соочувал со притисоци и уцени и...

Во непосредна близина на Неготино врз темели на постара црква изграден е манастирот Св....

Во непосредна близина на Неготино источно од градот врз темели на постара црква изграден е манастирот Св. Ѓорѓи. Манастирот е изграден во периодот  од 1860...

„Вардар“ (1905) – Првото списание за наука, литература и политички прашања напишано на македонски...

„Вардар“ е првото списание за наука, литература и политички прашања напишано на македонски јазик чиј уредник и основач бил Крсте Мисирков. Списанието било објавено на 1 септември 1905 година (стар стил)...

Во Крива Паланка изложба за дводецениското аматерско творештво на Игор Додевски (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Љубителите на уметноста од Крива Паланка од денеска можат да ја погледнат ретроспективната изложба од дводецениското творештво на нивниот сограѓанин Игор Додевски. Педесеттина дела...

Денеска е голем празник – еве што треба да им направите на децата ако...

Денеска по новиот календар се прославува Преподобен Сисој Велики – заштитник на децата и брз помошник во секоја тага и неволја. Родум Мисирец и ученик...

Археолошкиот локалитет „Билазора“ – пример за негрижата за културното наследство

Многумина читатели го посетувале археолошкиот локалитет кај селото Кнежје во Општина Свети Николе, за кој се верува дека е античкиот пеонски град „Билазора“, односно...

Популарно