2.6 C
Скопје
петок, април 3, 2020

МНТ ВО ВАШИТЕ ДОМОВИ: Од утре бесплатно гледајте претстави на YouTube – Ова е...

Од НУ Македонскиот народен театар (МНТ) попладнево преку својата официјална Фејсбук страница излезе со следново соопштение: - Драга публико, бидејќи овие денови не можете да...

ВИДЕО: Македонски девојчиња од „Арт Балет“ победија на натпревар во Москва

Македонските претставнички од студиото „Арт Балет “ го освоија првото место на WADF (Europian Artistic Dance Champions) во Москва. Имено, Хана Патриција Поповски го подигна...

Албанските писатели од Министерството за култура добија три пати поголеми суми за финансирање книжевни...

Министерството за култура ги објави резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2020 година по дејности и области. Во...

„Независниот“ Рамчиловиќ доби 90 илјади денари да пишува за Долно Коњари

И пратеникот Зеќир Рамчиловиќ доби средства од Министерството за култура, беше објавено во нивниот годишен кокурс. Рамчиловиќ со 90 илјади денари ќе го печати и...

ВИДЕО: „Паразит“ со четири Оскари влезе во историјата, „1917“ доби два, Феникс и Зелвегер...

Годинешните награди Оскар приредија повеќе изненадувања, наградата за најдобар интернацинален филм, најдобра режија и најдобар филм отиде кај ривалот на „Медена земја“, јужнокорејскиот филм...

СО СРЕЌА НА ОСКАРИТЕ: „Медените“ се подготовени за црвениот килим во Лос Анџелес

Екипата на првиот македонски филм со две номинации за Оскар, „Медена земја“ е подготвена за црвениот килим. Според најавите македонската дизјанерка Тања Кокев е креаторка...

„Гардијан“: „Медена земја” ќе добие Оскар за најдобар документарен филм

„Медена земја” ќе добие Оскар за најдобар документарен филм, предвидува угледниот британски весник „Гардијан” во прогнозите на победниците во сите категории на годинашното доделување на наградите...

Владината пропаганда зариба: Лажна е информацијата дека се апсат соработници на Чулев

Дел од медиумите блиски до власта објавија дека во тек се апсења на високи полициски службеници во Министерството за внатрешни работи, од екипата на...

ВИДЕО: Дурловски ги наежи присутните со изведбата на македонската химна на „Гоцева – Комитска...

Македонскиот оперски пејач од светски глас Игор Дурловски синоќа присуствуваше на 49. „Гоцева - Комитска вечер“ во Торонто, каде што еден од лидерите на...

Самир Љума: Ние сме од Македонија, земјата домаќин на најстариот фестивал за кинематографија „Браќа...

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34-то доделување на ASC (The...

Популарно